ciemieniucha u dziecka żółte plamy na skórze głowy

Ciemieniucha – żółte plamy i strupy na głowie dziecka

Jeśli na głowie Twojego dziecka pojawiły się żółte plamy i strupy i nie są one spowodowane użyciem kiepskiej jakości szamponu lub ugryzieniami owadów. To jest wysoce prawdopodobne, że Twoje dziecko ma ciemieniuchę. Która jest obecnie najczęściej diagnozowanym u niemowlaków problemem skórnym.

Czym jest ciemieniucha

Ciemieniucha jest chorobą skórną spotykaną w największej mierze u niemowlaków i dotyka statystycznie aż 3 na 4 niemowlaków. Przyczyną powstawania ciemieniuchy jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych zlokalizowanych na skórze, które to gruczoły produkują nadmierne ilości sebum. A wszystko jest spowodowane nadmierną ilością hormonów matki – krążących po organizmie dziecka – które z czasem zanikną.

Objawy obecności ciemieniuchy u dziecka i miejsca występowania

Ciemnożółte plamy oraz strupy o wyglądzie łusek to efekt mieszaniny łoju i zaschniętych na skórze złuszczonych komórek naskórka to właśnie tzw. ciemieniucha. Najczęściej zmiany pojawiają się na głowie ale zdarza się, że występują również na czole, nosie przy brwiach czy też w sąsiedztwie uszu. Bywa również i tak, że ciemieniucha występuje na plecach, szyi czy w okolicach intymnych.

Ciemieniucha nie jest groźna jeśli nie pojawiają się sączące strupy czyli nie dojdzie do tzw zakażenia skóry. Jeśli zmiany skórne nie bolą dziecka podczas np dotyku to ciemieniuchę należy tylko i wyłącznie rozpatrywać jak defekt skóry. W momencie, gdy pojawiają się strupy i są nabrzmiałe zaognione należy koniecznie skontaktować się z lekarzem i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, bardzo prawdopodobne, że potrzebne będą dodatkowe badania, które zleci lekarz.

Jak leczyć ciemieniuchę u dziecka

Jest kilka sposobów na walkę z ciemieniuchą czyli żółtymi plamami na skórze dziecka:

 • Nawilżanie oliwką skóry dziecka na około 15 minut przed kąpielą.
  • Aby zintensyfikować działanie oliwki oraz wesprzeć jej wchłanianie, pomaga przykrycie nawilżonych fragmentów skóry nasączoną oliwką watą oraz założenie bawełnianej czapeczki dziecku.
  • Po kilkunastu minutach należy wyczesać miękką szczotką do włosów te fragmenty skóry głowy, na których ciemieniucha występuje.
  • A następnie umyć głowę dziecka delikatnym szamponem
  • Jednak należy pamiętać, aby nie pocierać zbyt mocno ręcznikiem tych części głowy na których ciemieniucha występuje, żeby nie zaszkodzić.

wyczesywanie ciemieniuchy po kąpieli

 • Stosowanie specjalnych preparatów zwanych emolientami.
  • Emolienty mają działanie zmiękczające, łagodzące i nawilżają podrażnioną skórę. Zmniejszają one ryzyko namnażania się mikroorganizmów, przywracają równowagę skórze oraz wspierają jej regenerację.
  • Takie preparaty można nabyć w aptece

Ciemieniucha znowu się pojawiła

Niestety ciemieniucha potrafi pojawić się ponownie, pomimo, że bardzo starannie i dbale z nią walczyliśmy i wydawałoby się, że ją pokonaliśmy, to mimo to pojawia się kolejny raz. Nie należy się załamywać, to w cale nie oznacza, że popełniliśmy jakiś błąd albo że coś niepokojącego dzieje się ze skórą naszego dziecka. Wiedz, że czasami tak bywa, że ciemieniucha potrafi wrócić. To co należy zrobić w tej sytuacji jeśli objawy nie są jakieś bardzo ostre to zastosować tę samą profilaktykę opisaną w akapicie „Jak leczyć ciemieniuchę u dziecka”.

Natomiast jeśli ciemieniucha wróciła ze zdwojoną siłą i widzisz zaognione czyli zaczerwienione i opuchnięte fragmenty skórne u dziecka to po prostu skonsultuj się z lekarzem.

Niewykluczone jednak, ze jest to kolejne czasowe i niegroźne zaburzenie pracy gruczołów łojowych.

Skutki nieodpowiedniego leczenia ciemieniuchy

Niestety bagatelizowanie i nie reagowanie na występowanie ciemieniuchy u dziecka poza ewentualnym bólem w czasie występowania ciemieniuchy może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń np cebulek włosów – co w późniejszym wieku może niestety zaowocować różnymi kłopotami z włosami.

Strupów również nie wolno na siłę usuwać np paznokciami, czy zbyt intensywnym pocieraniem ręcznikiem lub nadmiernym wyczesywaniem.

ciemieniuchy nie wolno zeskrobywać paznokciamiz głowy dziecka

Po jakim czasie widać poprawę kondycji skóry zaatakowanej przez ciemieniuchę

W przypadku, gdy prowadzimy odpowiednią kurację to pierwsze pozytywne efekty kuracji i walki z ciemieniuchą widać już po 2 tygodniach. Przy czym odpowiednia kuracja to codzienne stosowanie instrukcji opisanych na początku tego artykułu w sekcji „Jak leczyć ciemieniuchę u dziecka”.

Mam nadzieję, że dotychczas nie miałeś styczności z ciemieniuchą u swojego dziecka i że ciemnożółte plamy oraz strupy nie spędzały snu z Twoich powiek. Ale jeśli miałeś okazję walczyć z ciemieniuchą to podziel się proszę swoją radą ile to trwało i jaką profilaktykę stosowałeś. Bardzo chętnie zaktualizuję mój wpis, bo faktycznie popularność występowania tej choroby jest tak duża, że warto dać zmagającym się rodzicom z tym tematem kompleksowe kompendium wiedzy.

Reklamy

2 comments

 1. stopociechblog · Sierpień 10

  Niesamowite, że tyle wiesz. dziś zobaczyłam pierwszy raz Twojego bloga i jestem pod wrażeniem. Ja ciemieniuchę u moich dzieciaczków zwalczałam smarując przed kąpielą oliwką i wyczesywałam grzebykiem, ale częściej robiłam papkę, taki peeling z namoczonych w wodzie płatków owsianych i przed myciem dziecka smarowałam główkę. To było dawno, bo moja trójka jest już dorosła.

  Polubienie

  • Kąpielowy Weekendowy · Sierpień 11

   Jak się przez ciemieniuche przechodziło wraz z dzieckiem to się szuka różnych metod. Dziękuję za uznanie bardzo to miłe.
   Cieszę się że podzieliła się metodą z płatkami owsianymi której nie znałem. Myślę że jak ktoś będzie w potrzebie i trafi na ten wpis będzie miał całkiem sporo alternatyw co zastosować.
   Pozdrawiam @stopociechblog

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s