moczenie nocne u dziecka w łóżku

Moczenie nocne dziecka – przyczyny

Dlaczego moje dziecko nadal moczy się w nocy? Przecież już dawno je odpieluchowałem i nawet szło nieźle, a teraz znowu co noc muszę wstawać i przebierać dziecko a także zmieniać mu pościel bo jest całe zasikane. Przecież nie wrócę znowu do pieluch. Czy inne dzieci w wieku mojego dziecka również sikają w nocy przez sen?

Zakładam, że jeśli trafiłeś lub trafiłaś na ten wpis to właśnie z tym masz obecnie największy problem i rozterki oraz pytania zapisane na wstępie trapią Cie dość mocno i szukasz jakiegoś sposobu na rozwiązanie problemu, który trapi Cię już długie miesiące a może nawet i lata.

Moczenie nocne u dziecka to problem powszechny

Zacznijmy może od tego, że moczenie nocne u dzieci to bardzo powszechny problem, który zgodnie z szacunkami dotyka blisko 400 tyś dzieci w Polsce w wieku od 4 do 15 roku życia. Zatem zwróć uwagę o jak dużej skali tutaj mówimy i jak rozległy jest to problem. Problem, który dotyka również dzieci znacznie starsze niż te stosunkowo niedawno odpieluchowane.

Moczenie nocne dzieci to druga najpopularniejsza, tuż po alergiach przypadłość, która występuje u naszych dzieci!

Żeby jeszcze dobitniej zobrazować Ci jak to wygląda podam przykład statystycznej klasy, otóż w dwudziesto-pięcio osobowej klasie pierwszej około 5 uczniów ma problem z moczeniem się w nocy. A co gorsza w starszych klasach problem z nocnym moczeniem się jest nie mniej powszechny, bo aż siedem % 10-o latków moczy się w nocy. Statystycznie częściej jest to problem, z którym borykają się chłopcy. Ale u mnie akurat trafiło na córcię :/

Przyczyny moczenia nocnego u dzieci

No dobrze zatem, jakie są najczęściej występujące i zdiagnozowane przyczyny moczenia nocnego u dzieci? Poniżej zbieram kilka grup przyczyn w które wpisuje się jak wynika z badań blisko 95% przypadków

Moczenie nocne dziecko dziedziczy

Zacznę od dość kontrowersyjnej przyczyny, ale wg. niektórych badań moczenie nocne -dziecko dziedziczy po rodzicu lub rodzicach i tak też moczy się aż 40% dzieci, u których jedno z rodziców miało tę przypadłość i aż siedemdziesiąt procent dzieci, gdzie oboje rodziców miało problem z nocnym moczeniem się. Po przeprowadzeniu wnikliwych badań nic dziecku nie dolegało w sensie chorób, czy nie było narażone na stres i zazwyczaj kończyło swój etap nocnego moczenia się w wieku zbliżonym do tego w którym objawy ustępowały u jego rodziców lub rodzica.

moczenie nocne dziedziczymy po rodzicach

Moczenie nocne dziecka spowodowane zbyt mały pęcherzem

Czasami bywa tak, że pęcherz dziecka jest zbyt mały w stosunku do tego ile dziecko wytwarza moczu i to jest przyczyna nocnego moczenia się. Twardo śpiąc nie odczuwa nawet, że chce mu się siku i oddaje mocz nawet nie budząc się.

Zaburzona praca mięśni zwieraczy przyczynia się do nocnego moczenia się dziecka

Przyczyną popuszczania moczu przez dzieci podczas snu ale i nie tylko może być również zaburzona praca mięśni zwieraczy, aby potwierdzić takie podejrzenie wykonuje się zazwyczaj badanie urodynamiczne i/lub USG brzucha.

W takim wypadku czeka Cie dość długa i żmudna praca często kilku miesięczna bo zazwyczaj wiąże się to z ćwiczeniami typu: dziecku chce się siku to należy maksymalnie odkładać w czasie moment oddania moczu, co z pewnością dla dziecka będzie bardzo bolesne i nieprzyjemne.

Moczenie nocne powodowane bakteriami

Jeśli Twój maluch przesypiał noce bez moczenia się i nagle ten problem się pojawił istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jednak przyczyną może być zapalenie układu moczowego. Dziecko wówczas może skarżyć się na ból pleców, brzucha w dolnej części lub na pieczenie w okolicach intymnych (będzie to pieczenie cewki moczowej). Wówczas, aby jednoznacznie określić czy problemem są bakterie należy przeprowadzić badanie moczu, które jednoznacznie stwierdzi czy naszej podejrzenie jest zasadne. Sama kuracja zazwyczaj odbywa się w oparciu o odpowiedni antybiotyk.

Moczenie nocne spowodowane emocjami

Jeżeli badania przeprowadzone przez lekarza nie potwierdzą występowania bakterii w moczu wówczas oraz żaden z rodziców nie miał problemów z sikaniem w nocy przez sen, wówczas prawdopodobnie wszystkiemu winne będą emocje i stres. Otóż nocne moczenie może być reakcją na pójście do żłobka, przedszkola czy szkoły albo na pojawienie się nowego członka rodziny pod postacią zazdrości chociażby, czy też z powodu przeprowadzki albo np częstych kłótni rodziców itp. Przyczyn może być bardzo wiele wówczas należy się trochę zastanowić nad tym i poszukać przyczyny bo to kwestia bardzo indywidualna i zacząć z dzieckiem rozmawiać jeśli już jest jakimś w miarę sensownym partnerem do rozmowy oczywiście ale przede wszystkim w pierwszej kolejności obserwuj.

moczenie nocne spowodowane emocjami dziecka

Jeżeli uda Ci się zlokalizować przyczynę tego stresu tych emocji to oczywiście zacznij koniecznie rozmawiać z dzieckiem i mu tłumaczyć a jak zobaczysz, że argumenty i to co do dziecka mówisz zaczyna do niego przemawiać, problem nocnego moczenia powinien stopniowo zacząć zanikać. Miej jednak świadomość, że ta przypadłość – nawet wywoływana stresem nie zniknie z dnia na dzień.

Pojenie dziecka przed snem może mieć wpływ na nocne moczenie dziecka

Właściwie ostatnią kwestią, którą udało mi się zebrać to zbyt intensywne pojenie dziecka i niekontrolowanie tego ile wypija dziecko tuż przed położeniem się spać. To może być najbardziej błaha przyczyna nocnego moczenia się dziecka, którą będziesz w stanie niemalże od ręki rozwiązać, ponieważ jest ono dośc proste. Ostatni raz podawaj dziecku płyny na 1.5h przed pójściem spać.

Podsumowanie przyczyn nocnego moczenia się dziecka

Jak sam widzisz, po zapoznaniu z niniejszym wpisem, przyczyn nocnego moczenia się dziecka może być naprawdę wiele i są też pewne metody na to, aby ustalić przyczynę występowania tego uciążliwego zjawiska u dziecka. Przedstawiłem również kilka podstawowych sposobów na to jak walczyć z nocnym moczeniem się u dziecka. Dobra wiadomość na koniec jest taka właściwie prawie wszystkie dzieci z nocnego moczenia się wyrastają pytania na które niestety nie udzielę Ci odpowiedzi brzmi: „Kiedy moje dziecko wyrośnie z nocnego moczenia się?

Jeżeli słyszałeś o jakichś innych przyczynach nocnego moczenia się dziecka lub znasz jakieś skuteczne sposoby na wyleczenie dziecka z tej przypadłości daj znać, chętnie uzupełnię ten wpis.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s