soki spożywane przez dziecko nie są zdrowe

Cukier ma wpływ na inteligencje dziecka

Na temat cukru powiedziano dużo a właściwie to chyba wszystko, a w szczególności o tym, jak to cukier ma bardzo negatywny wpływ ma na zdrowie dzieci. Ale dzisiaj chciałbym poruszyć trochę inny aspekt roli cukru w życiu dziecka, jaki płynie z badań przeprowadzonych przez badaczy z Uniwersytetu Harvarda. Otóż rzeczeni badacze przebadali 1000 kobiet w ciąży a po urodzeniu także ich dzieci odpowiednio w stadium rozwojowym w wieku około 3 i 7 lat, aby dowiedzieć się jakie zmienne wpływają na prawidłowy rozwój oraz na zdolności poznawcze dziecka.

Ku ich zaskoczeniu okazało się, że występuje silny związek między zawartością cukru w diecie matki a zdolnościami dzieci.

Nadmiar cukru spożywany przez matkę ma wpływ na inteligencję dziecka

Z danych jakie udało się zgromadzić badaczom z Harvardu wynikało, że przeciętna mama używała około 50 gram cukru per dzień, a więc ponad 3 razy więcej niż zalecana dzienna dawka cukru, która kształtuje się na poziomie około 15 gram. Podstawowym kanałem dostarczającym cukier do organizmu kobiety były słodziki znajdujące się w żywności przetworzonej a także napoje słodzone cukrem.

cukier w napojach negatywnie wpływa na rozwój dziecka

Dzieci kobiet spożywających cukier ponad normę miały gorsze wyniki w testach badających zdolność rozwiązywania problemów oraz testach dotyczących pamięci niż ich rówieśnicy, których mamy stosowały dietę zgodną z normami dziennego spożycia cukru.

Badania dowiodły, że spożywanie płynów słodzonych cukrem podczas ciąży koreluje z gorszymi wynikami u dzieci – w obszarze werbalnych jak i nie werbalnych umiejętności. Z kolei spożywanie gazowanych płynów dietetycznych negatywnie rzutuje na zdolności motoryczne oraz wzrokowe dziecka a także znacznie słabszą wyobraźnię przestrzenną u dzieci w wieku lat 3 oraz gorsze umiejętności werbalne u dzieci w wieku lat 7.

Spożywanie owoców przez dziecko jest zdrowsze od spożywania soków

Naukowcy z Harvardu odnotowali, że dzieci biorące udział w badaniu spożywały dwukrotność zalecanej dawki dziennej cukru tj. 30 gramów cukru dziennie. A to z kolei doprowadziło ich do spostrzeżenia, że:

 • dzieci, które spożywały słodkie napoje gazowane uzyskiwały niższe wyniki w testach inteligencji werbalnej w wieku 7 lat
 • dzieci, które spożywały więcej owoców niż słodzonych soków posiadały zdecydowanie lepsze wyniki poznawcze w wielu obszarach a szczególnie dużą różnice zauważano w obszarze słownictwa.

cukier-w-napojach-dla-dzieci-puszki-min

Co więcej, spożywanie dużych ilości owoców w miejsce słodzonych soków wpływało na to, że ta grupa dzieci miała znacznie lepsze wyniki w zakresie zdolności motorycznych we wczesnych dzieciństwie (3 lata) a także znacznie lepszą inteligencję werbalną.
Ponadto naukowcy stwierdzili, że soki nie mają takich samych zalet jak owoce – ale to chyba już nie trzeba prowadzić badania, żeby wysnuć taki wniosek?:)

Odpowiednia dieta dziecka oraz ilość spożywanego cukru ma znaczenie

Na koniec wniosek – jaki płynie z przeprowadzonych badań przez naukowców z Harvardu. Otóż odpowiednia dieta dziecka ma ogromne znaczenie na jego rozwój w tym odpowiednia ilość i jakość spożywanych przez dziecko cukrów na etapie wczesnego i późnego dzieciństwa. Ale również dieta matki w ciąży ma ogromne znaczenie na to jaki start matka zafunduje swojemu dziecko na samym początku jego życia – bo taki wniosek płynie z badań wprost z Harvardu.

Szczególnie ta druga część wniosku jest nieco zaskakująca dla mnie – ale jak się okazuje równie prawdziwa co i pierwsza.

Zatem szanowni Panowie zważajcie i wspierajcie swoją kobietę w trakcie ciąży dostarczając jej najlepszych i najzdrowszych składników – choć wiem, ze hormony i pragnienia Waszej kobiety podczas ciąży będą bardzo trudnym i wyjątkowo silnym i zawziętym przeciwnikiem!

Reklamy

2 comments

 1. stopociechblog · Październik 9

  Zapewne wszystko, to prawda, jak i to, że życie jest szkodliwe (cukier, używki, sól, tłuszcze, teflon..) We wszystkim warto zająć pozycję złotego środka. Nie neguje, broń Boże, bo co za dużo, to niezdrowo. Powiem Ci tylko, że w trzeciej ciąży miałam szaleństwo na opętane picie coli. Piłam ukradkiem aby pozostała dwójka starszych nie widziała. Urodziła się najlepsza istotka pod słońcem. Niezwykle mądra, inteligentna, zdolna, ambitna Julia. Obecnie idzie w kierunku naukowca. Dobrze, że bijesz na alarm, bo ten cukier to już wszędzie pakują, a zdrowe niestety to nie jest. Ciesz się życiem z kawałeczkiem serniczka czasem. Pozdrawiam

  Polubienie

 2. Kąpielowy Weekendowy · Październik 9

  stopociechblog – you made my day ;)))
  Szczególnie „Ciesz się życiem z kawałeczkiem serniczka czasem.”

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s