Katar u dziecka uczymy dmuchać nos

Dmuchanie nosa może z pozoru wydawać się rzeczą prozaiczną i bardzo oczywistą, dla każdego dorosłego człowieka. Ale czy dla małego dziecka dmuchanie nosa to taka prosta czynność? Śmiem twierdzić, że jednak nie. Jak zatem nauczyć dziecko dmuchać nos?

Oczyszczanie nosa podczas, gdy dziecko ma katar jest bardzo ważne

Nim jednak podzielę się z Tobą sposobami na to jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos, to przedstawię kilka faktów. Dobrze, żebyś miał je na uwadze, bo bagatelizowanie i  nieoczyszczanie nosa podczas kataru u dziecka może prowadzić do różnych powikłań. Bardzo częstym przypadkiem jest zapalenie spojówek z uwagi na fakt, że spojówki są bogate w naczynia krwionośne a te z kolei pod wpływem stanu zapalnego intensywnie się poszerzają i wypełniają. Kolejnymi efektami ubocznymi nie oczyszczania nosa są zapalenia: gardła, zatok przynosowych, oskrzeli, krtani, tchawicy, ucha środkowego, oskrzelików a nawet i płuc.

Jak nauczyć dziecko dmuchać nos

Jest kilka sposobów na to, jak podejść pod nauczenie dziecka dmuchania nosa. Ale jest jeszcze kilka innych kwestii, które warto wziąć pod uwagę planując proces uczenia dziecka wydmuchiwania nosa.

W jakim wieku zacząć dziecko uczyć dmuchać nos

Oczywista oczywistość – im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko dmuchać nos tym lepiej. W pierwszych kilkunastu miesiącach oczywiście będziesz oczyszczał nos dziecka z kataru stosując wodę morską lub inhalacje w celu rozrzedzenia wydzieliny. Następnie użyjesz aspiratora czy to doustnego czy wpinanego do odkurzacza. Uważaj jednak na moc odkurzacza i częstotliwość stosowania tego typu aspiratorów, zbyt duża moc i zbyt częste stosowanie aspiratora, może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa, przez co wydzielina będzie się produkować z jeszcze większą intensywnością – czyli od pewnego momentu zaczniesz kręcić się w kółko i jeszcze infekcję będziesz wspierał niewłaściwym jej zwalczaniem.

Przeciętnie uznaje się, że pod proces uczenia dziecka dmuchania nosa własnymi siłami można podejść w okolicach 18 miesiąca życia, gdy już masz odpowiedni kontakt z dzieckiem i zaczyna ono rozumieć i wykonywać te czynności o które je prosisz. Niemniej jednak to bardzo indywidualna kwestia, więc jeśli dziecko nie rozumie do końca czego od niego oczekujesz i próbowałeś kilka/kilkanaście razy, to warto odpuścić na kilka miesięcy i spróbować ponownie. Do tego czasu jeszcze wspieraj się kroplami, wodą morską i aspiratorami. Niekiedy bywa tak, że dzieci w wieku 3-4 lat jeszcze mają problem z samodzielnym wydmuchiwaniem nosa i wiem co mówię, bo obecnie mam 3 letnie dziecko, któremu jeszcze to dość słabo wychodzi.

Ucz dziecko dmuchania nosa, gdy jest zdrowe

Oj tak, wszyscy się na tym łapiemy w tym i ja, że za próby uczenia dziecka dmuchania nosa zabieramy się wtedy, gdy dziecko już złapie infekcję – a to błąd! Nie oszukujmy się, sztuka dmuchania nosa, zrozumienie procesu wypuszczania powietrza z nosa i to z odpowiednią siłą, gdy dziecko jest chore, grymaśne, kapryśne nie jest zbyt dobrym pomysłem. W takim stanie dziecko nie będzie nazbyt uważnie, nie będzie chciało z nami współpracować i szybko znudzi się podejmowaniem prób, a co gorsze zniechęci się. Szczególnie, gdy od razu napotka napuchnięty, przyblokowany nos.

Zatem próby podejmuj, gdy dziecko jest zdrowe.

Sposoby na nauczenie dziecka dmuchania nosa

 1. Ucz dziecko dmuchać nos przez zabawę – weź piłeczkę pingpongową, bibułę lub małe skrawki papieru z zeszytu. Połóż na stole przed dzieckiem i przed sobą. Niech to będzie linia startowa, zaznacz metę np kładąc ołówek. Powiedz, że będą zawody, kto pierwszy przedmucha piórko, piłeczkę lub inny lekki przedmiot do ołówka ten wygrywa. Niech dziecko jedną ręką zatka usta a drugą zatka jedną dziurkę nosa i niech oddycha – wtedy zacznie rozumieć proces – w ten sposób też od razu zaczniesz dziecko uczyć dobrych praktyk. Bo dmuchanie nosa powinno się odbywać dziurka po dziurce a nie jednocześnie.
 2. Przypominaj dziecku o dmuchaniu nosa – niestety bez wyrobienia odpowiedniego nawyku a ten wyrabiamy przez ciągłe powtarzanie danej czynności nie osiągniemy efektu pełnej samodzielności dziecka. Więc koniecznie przez pierwsze kilka infekcji z odpowiednią intensywnością przypominaj dziecku i zachęcaj do dmuchania nosa.
 3. Ucz dmuchać nos przez naśladownictwo – my też łapiemy katar jako dorośli a dzieci uwielbiają nas naśladować. Więc każde Twoje dmuchanie nosa celebruj, powiedz „.. o mam zatkany nos, bo mam katar..” weź chusteczkę i dmuchaj nos przy dziecku, niech zobaczy, że nos trzeba dmuchać jak jest zatkany, że używamy do tego chusteczki. Na pewno samo się tym zainteresuje jeśli dodatkowo będziesz zwracał na to uwagę u siebie i niewykluczone, że nawet gdy dziecko będzie zdrowe a Ty chory będzie dmuchało swój „zdrowy nosek” razem z Tobą – to samo dobro w drodze do nauczenia o dmuchania nosa.
 4. Rozrzedź wydzielinę w nosie dziecka – najszybciej będzie, gdy zastosujesz krople lub wodę morską, ale to zawsze wiąże się z psiknięcie do nosa. Nie wszystkie dzieci lubią zakrapianie nosa, które często kończy się płaczem i jeszcze większą opuchlizną w nosie. Szybciej przekonują się do inhalatora więc użyj soli fizjologicznej i niech się trochę poinhaluje a dopiero później podejdź pod dmuchanie nosa
 5. Atrakcyjne chusteczki do nosa – no i ostatnie ale nie oznacza, że najmniej ważne. Stosuj atrakcyjne wizualnie chusteczki do nosa dedykowane dla dzieci, kolorowe z wzorkami najlepiej w jakimś ładnym opakowaniu. To tylko wesprze proces uczenia dmuchania nosa przez dziecko, bo dzieci lgną do rzeczy kolorowych i atrakcyjnych wizualnie więc nie ograniczajcie się do szarego PRL’owskiego papieru toaletowego 😉

Mam nadzieję, że choć odrobinę pomogłem Ci tym wpisem. Przyznam szczerze, że u mnie było ciężko, próbowałem różnych sposobów i konfiguracji ale to co wymieniłem powyżej okazało się najskuteczniejsze. Chociaż jeszcze nie mogę jednoznacznie odtrąbić sukcesu, bo nie jesteśmy jeszcze na takim poziomie samodzielności na jakim chciałbym, żebyśmy byli w zakresie dmuchania nosa przez moja córcię.

Reklamy

2 comments

 1. Achdzieciaki · Marzec 30

  Jeden z moich bliźniaków do dzisiaj dmucha tak jakby miał zamiar zgubić płuco. I nei dmucha nosem tylko częściowo buzią. Ubaw po pachy jest 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • Kąpielowy Weekendowy · Kwiecień 6

   A w jakim wieku są bliźniaki?:)
   I jak w ogóle podchodziliście pod temat dmuchania nosa, jakieś tips and tricks?:)
   Chętnie uzupełnię listę 😉

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s