dzieci w przedszkolu się socjalizują

Kiedy dziecko jest gotowe na przedszkole

Rodzice często mają wątpliwości, czy ich dziecko jest gotowe na to, aby posłać je do przedszkola. Czy, aby na pewno moje dziecko jest rozwinięte na tyle, że w przedszkolu sobie poradzi. Może jeśli nie jest gotowe to w przedszkolu będzie się męczyło i nie będzie się rozwijać. Słów kilka o tym po czym poznać, czy dziecko jest gotowe na przedszkole.

Dziecko powinno potrafić załatwiać swoje potrzeby samodzielnie

Samodzielność dziecka w toalecie

Jeśli dziecko potrafi samo sygnalizować potrzeby fizjologiczne a wraz z tym wykonać niezbędne czynności w toalecie jak: zsunięcie spodenek, zsunięcie majtek i późniejsze ich nałożenie czy umycie rąk – to można uznać, że warunek jest spełniony.

naucz dziecko samodzielności w toalecie nim pójdzie do przedszkola

Umiejętność spożywania posiłków

Dziecko, powinno być w stanie przeżuwać i gryźć, posługiwać się widelcem oraz łyżką. Jeśli tego nie potrafi to bardzo zły znak i jest wysokie prawdopodobieństwo, że jeśli puścisz je do przedszkola bez tej podstawowej umiejętności – to będzie mocno zagubione i mu zaszkodzisz.

Umiejętność ubierania i rozbierania się

Kolejnym ważnym elementem, jest umiejętność dziecka w zakresie samodzielnego rozbierania się z ubrań oraz ubierania się. Zdejmowanie i zakładanie butów również jest dość istotne – sznurowanie butów już niekoniecznie jest koniecznością dla dziecka w wieku np 3 lat. Jeśli jeszcze tego nie potrafi, to zacznij z nim ćwiczyć – natomiast jeśli mu to niezbyt wychodzi a wykazuje aspiracje i próbuje to doskonały znak – jest na bardzo dobrej drodze.

Zdolności społeczne dziecka aspirującego do przedszkola

Odpowiednie zdolności społeczne dziecka aspirującego do przedszkola  powinny objawiać się tym, że jest w stanie zostać pod opieką różnych osób niekoniecznie mamy i taty i nie stanowi to dla niego problemu. Nawiązuje kontakty z rówieśnikami lub próbuje je nawiązywać – alternatywnie nie przeszkadza mu ich obecność. Potrafi zlokalizować miejsce w którym wskazując właściwy dom lub odnaleźć samochodu na parkingu a bardziej rozpoznać.

przyzwyczajaj dziecko do obcowania z innym idziećmi

Nieobecność lęku separacyjnego

To niezwykle istotny element, gdyż u części dzieci, nadal lęk separacyjny występuje to niezbyt dobrze rokuje, aby puścić takie dziecko do przedszkola. Wówczas zależnie od jego etapu należy podjąć decyzję o próbie lub też nie puszczenia go do przedszkola. Natomiast na pewno bardzo niewskazane jest podchodzenie pod przezwyciężenie lęku separacyjnego, gdy jest on nadal na wczesnych etapach. Badania pokazują, że lęk separacyjny może być obecny nawet i do 4 roku życia dziecka lub może powracać i nasilać się w momentach, gdy już byliśmy pewni, że dziecko ma go za sobą.

Próbując na siłę wysłać dziecko do przedszkola możesz u niego wywołać traumę

Nawet jeśli podjąłeś działania mające na celu przygotować Twoje dziecko do pójścia do przedszkola i wszystko wskazywało na to, że dziecko jest już gotowe – to jednak zdarzają się sytuacje, że dziecko źle znosi pobyt w przedszkolu, zalewa się łzami i generalnie nie służy mu rozłąka. Nie ma wówczas co czekać zbyt długo i nadwyrężać jego zdrowia. Najwyraźniej to jeszcze nie ten moment, Twoje dziecko też może potrzebować trochę czasu – daj mu ten czas, to bardzo ważne.

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola

Poniżej kilka sposobów, które należy praktykować, aby dziecko dobrze zaadaptowało się w przedszkolu i żeby nie było konieczne ratowanie go z przedszkolnej czeluści rozpaczy.

Dostosuj harmonogram dnia w domu do harmonogramu przedszkolnego

Przyzwyczajaj swoje dziecko do przedszkolnego rytmu dnia. Praktykuj poranne pobudki oraz wcześniejsze kładzenie go do łóżka. Wiele przedszkoli jako element obowiązkowy całego harmonogramu dnia posiada leżakowanie – warto zatem stosować poobiednią sjestę dla maluszka.

Wprowadzaj przedszkolne nawyki żywieniowe

Posiłki w przedszkolu bogate są w warzywa i owocewarto przyzwyczajać dziecko do ich jedzenia, jeśli obecnie jada ich nie za wiele lub nie przepada za nimi. Co więcej w przedszkolu dzieci otrzymują 4 posiłki w równych odstępach czasu – więc zacznij też stabilizować w domu czas między posiłkami i wprowadzaj regularność.

odpowiednie nawyki żywieniowe dziecka

Moja córcia od września pójdzie do przedszkola i ja powoli zaczynam stabilizować jej harmonogram dnia oraz wprowadzam zmiany żywieniowe – ciekaw jestem jak to wygląda u Ciebie?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s