ile przytyje kobieta w ciąży - dodatkowe kilogramy w ciąży

Ile przytyje Twoja kobieta w ciąży

Każda kobieta okres ciąży znosi na swój indywidualny sposób. Jedne do ostatniego miesiąca są bardzo aktywne i poza tym, że widać już brzuszek i że kilogramów trochę przybyło to sprawiają wrażenie jakby im nic nie doskwierało. Inne natomiast od samego początku źle znoszą ciążę – rozpoczynającą się mdłościami trwającymi przez 2 czy nawet 3 pierwsze miesiące aż do kolejnych niepożądanych powikłań, kiedy to kobieta w ciąży musi leżeć na łóżku i to ze zawiązanymi nogami na pętelkę najlepiej. Do tego jeszcze dochodzą u niektórych kobiet – zachcianki na różne potrawy o najróżniejszych godzinach dnia i nocy.

Ile powinna przytyć kobieta w ciąży

Niemniej jednak dzisiaj postanowiłem przybliżyć Ci trochę, czego możesz lub czego powinieneś się spodziewać w kontekście tego ile Twoja kobieta przybędzie na wadze w okresie ciąży.

Znam kilka przypadków mężczyzn – wśród moich znajomych, którzy obawiali się, że ich kobieta w okresie ciąży zamieni się w dwu przyczepową ciężarówkę a byli i tacy, którzy w 6 czy 7 miesiącu ciąży swojej partnerki zaczęli się obawiać, czy przypadkiem nie zostaną przez nią połknięci w napływie apetytu. Stąd też, żeby Cie trochę uspokoić – jeżeli miewasz podobne myśli i spostrzeżenia – przedstawię ile przeciętnie i w jakim okresie kobieta w ciąży może przytyć.

przybywanie kobiety na wadze przed w trakcie i po ciąży

Ciąża w kilogramach

Przyjmuje się, że zarówno zbyt szybkie przybieranie na wadze oraz zbyt szczupła sylwetka nie są oznakami zdrowej ciąży. Co do zasady określa się, że właściwy wzrost masy ciała u ciężarnej kobiety powinien rozkładać się w następujący sposób:

 • Pierwszy trymestr: +2 kg
 • Drugi trymestr: +5 kg
 • Trzeci trymestr: +6 kg

A zatem uśredniając kobieta w okresie ciąży powinna przytyć w okolicach ~13-15kg. Zatem nie tak dużo jak mogłoby się wydawać, no oczywiście pod warunkiem, że dotychczas przed ciążą nie ważyła 50 kg bo te +15 kg to jakiś wzrost o 1/3 dotychczasowej wagi ciała – trochę tak jakby już 3 osoba zaczęła sypiać z Wami w łóżku.

Co składa się na dodatkowe kilogramy kobiety podczas ciąży

Pozornie może się wydawać, że kobieta podczas ciąży zdecydowanie więcej je w głównej mierze i to właśnie powoduje przybieranie na wadze. W rzeczywistości jednak dodatkowe kilogramy Twojej ciężarnej kobiety są spowodowane następującymi czynnikami:

 • Dodatkowa ilość krwi: 2 kg
 • Powiększone piersi: 1 kg
 • Waga dziecka: 4kg
 • Powiększona macica, wody płodowe i łożysko: 5 kg
 • Nadprogramowa tkanka tłuszczowa: 4kg

 

Czyli jednak w gruncie rzeczy te dodatkowe kilogramy kobiety podczas ciąży to spora paczka kilogramów, która praktycznie z dnia na dzień zniknie po porodzie. Można by pomyśleć, że kobieta powinna się ostro zabierać za zgubienie nadmiarowych kilogramów, a w rzeczywistości nie będzie tak źle, jak to podczas ciąży na wadze pozornie się prezentuje.

Co zrobić, aby kobieta zdrowo przytyła w ciąży

Zdrowe tycie kobiety podczas ciąży to też walka z pokusami i odpowiednia samokontrola, ale istotne jest, abyś wspierał matkę swojego dziecka w tych staraniach. Aby po porodzie bez problemu mogła powróci do swojej dawnej figury. Warto wobec tego, aby mieć świadomość kilku na pozór dość prostych zasad:

 • Unikanie słodyczy
 • Nie podjadanie między posiłkami
 • Jakościowe a nie ilościowe pożywienie
 • Spożywanie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej
 • Spożywanie obfitych, pożywnych śniadań
 • Spożywanie częstszych ale mniejszych porcji
 • Spacery i aktywności fizyczne, które w danym etapie ciąży nie będą miały negatywnych konsekwencji.

zdrowy tryb życia podczas ciąży - ćwiczenia

Mam nadzieję, że to jednak trochę Cie uspokoiło, a jeśli Twoja kobieta zadręcza się w kwestii nadprogramowych kilogramów podczas ciąży – to po prostu będziesz mógł jej przytoczyć konkretne rzeczy z tego wpisu lub podsunąć jej po prostu ten wpis do zapoznania.

Dużo zdrowych kilogramów życzę dla Twojej partnerki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s