ile godzin powinno przesypiać moje dziecko

Ile powinno spać twoje dziecko

Sen to bardzo ważny element w naszym życiu – to ten moment kiedy całe ciało regeneruje się po ciężkim dniu. Wobec tego bardzo istotne jest, aby przeznaczać odpowiednią ilość czasu na sen w ciągu doby, żeby organizm miał czas się odpowiednio zregenerować.

Znaczenie czasu poświęconego na sen, wzrasta zdecydowanie w przypadku dzieci, będących w okresie aktywnego wzrostu, kiedy to kości kształtują się i powiększają swój rozmiar. Wobec tego tak bardzo istotne jest, aby Twoje dziecko również odpowiednią część doby przeznaczało na sen.

Zależnie od wieku dziecko będzie spało dłużej lub krócej, przechodząc przez kolejne stadia rozwoju – oczywiście mogą i będą różnice w ilości snu w stosunku do pewnej średniej, którą prezentuję poniżej – bo na ogólny schemat nakładają się jeszcze indywidualne predyspozycje dziecka.

W związku z tym, że często takie tematy ile moje dziecko powinno spać przewijają się wśród rozmów o dzieciach z moimi znajomymi postanowiłem w jednym wpisie konkretnie zarysować i usystematyzować tę wiedzę.

Ile śpi niemowlę

ile czasu na sen potrzebuje noworodek

Noworodek poświęca na sen 17 godzin

Nie ma żadnego konkretnego wzorca ile powinna trwać dana drzemka u noworodka. A nie przepraszam jest – noworodek przede wszystkim budzi się, gdy ma pusty brzuszek w celu jego napełnienia. Aczkolwiek po uśnięciu noworodek może przespać godzinę, 3 lub 10 minut. Taki stan rzeczy w ilości godzin przesypianych przez noworodka jak i częstotliwości drzemek utrzymuje się przez cały pierwszy miesiąc

Niemowlę w 2 miesiącu życia przesypia 16 godzin

Właściwie w 2 miesiącu życia niewiele się zmienia w stosunku do pierwszego miesiąca. Statystycznie, dziecko w ciągu doby przesypia zaledwie godzinę mniej. To co jednak jest istotne, aby zaznaczyć to fakt, że niemowlę za dnia na sen potrzebuje 3-5 godzin snu – resztę przesypia w nocy.

Niemowlę w 3 miesiącu życia przesypia 15 godzin

Niemowlę w 3 miesiącu życia przesypia między 15 a 16 godzin. Zazwyczaj niemowlaki w tym wieku potrafią już przespać nieprzerwanie w nocy od 6 do 8 godzin. Natomiast w ciągu dnia wymagają 3-4 drzemek.

Niemowlę w 6 miesiącu życia przesypia 14-15 godzin

Niemowlaki będąc w 6 miesiącu życia potrafią nieprzerwanie przespać około 10 godzin w ciągu nocy. A czas jaki potrzebują poświęcić na sen w ciągu doby to między 14 a 15 godzin.

Ile śpi małe dziecko

ile czasu śpi małe dziecko

12 miesięczne dziecko przesypia 13 godzin

12 miesięczne dziecko jest w stanie przespać w ciągu nocy około 10 godzin, natomiast za dnia może domagać się 2 drzemek.

18 miesięczne dziecko przesypia 11 godzin

Półtoraroczne dziecko za dnia potrzebuje dwóch krótkich lub jednej dłuższej drzemki. Zanika w tym okresie potrzeba porannej drzemki. W nocy natomiast potrafi 18 miesięczne dziecko przespać 8-10 godzin

Dwuletnie dziecko przesypia 10 godzin

Dwulatkowi wystarcza w zupełności jedna drzemka w ciągu dnia. Natomiast w nocy potrafi przespać nieprzerwanie 8 godzin.

Ile śpi przedszkolak

3 letni przedszkolak przesypia 9-10 godzin

Część 3 letnich przedszkolaków porzuca już drzemkę w ciągu dnia i wystarcza im regeneracji podczas nocnego snu.

4-5 letni przedszkolak przesypia 8-10 godzin

Przedszkolaki w wieku 4-5 lat całkowicie porzucają już drzemki w ciągu dnia i są w stanie się całkowicie zregenerować podczas nocnego snu.

Podsumowując sen dziecka

Jak widać w pierwszych 3 latach bardzo dynamicznie zmienia się ilość czasu, które dziecko poświęca na sen. Zmienia się również struktura drzemek, ilość oraz ich długość a także zmianie ulega ilość godzin snu w ciągu nocy, które dziecko nieprzerwanie potrafi przespać.

Ciekaw jestem jak to wygląda u Ciebie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s