podróżowanie z dzieckiem w samolocie

Dziecko w samolocie – porady jak się przygotować do wylotu

Podróż z dzieckiem środkami lokomocji to zawsze jest wyzwanie, dla każdego rodzica – szczególnie jeśli dziecko ma mniej niż 3 lata. Dlaczego akurat dziecko do 3 lat może być dla Ciebie najbardziej problematyczne podczas podróży? Bo zazwyczaj takiemu najtrudniej usiedzieć w miejscu i dodatkowo najtrudniej mu wyjaśnić czemu w pewnych newralgicznych momentach powinno siedzieć i się nie ruszać. Szczególnym środkiem transportu jest samolot i przed wyprawą np.: na urlop powinniśmy odpowiednio się przygotować, aby czas spędzony na pokładzie samolotu zaliczyć do udanych lub chociaż zminimalizować niedogodności wynikające z podróżowania takim środkiem transportu.

W związku z tym, że ja wraz ze swoją rodziną jesteśmy świeżo po urlopie i chcąc nie chcąc z uwagi na destynację jaką wybraliśmy byliśmy zmuszeni do przelotu samolotem. Stąd też chętnie podzielę się z Tobą kilkoma dobrymi radami, co i jak zrobić, żeby umilić sobie podróż samolotem w towarzystwie Twojego dziecka. Ja obecnie mam dziecko w wieku 2 lat zatem też idealnie wpisuje się w kanon tych dzieci, które nie do końca w pewnych momentach rozumieją powagę sytuacji i fakt, że należy się stosować w pewnych momentach do zasad choćby nie wiem co.

Przygotowanie do lotu z dzieckiem

Opowiadaj o podróży samolotem dziecku

Zależnie od tego jak bardzo Twoje dziecko jest komunikatywne można spróbować trochę poopowiadać nt. podróży samolotem. Oczywiście przedstawiając ją w jak najlepszym świetle, niemniej jeżeli dziecko jest jeszcze na takim etapie, że tak czy inaczej nie będzie w stanie zrozumieć o czym mówisz to właściwie ta część nie będzie tak bardzo istotna i zaryzykuję stwierdzenie, że można nawet sobie tę część odpuścić.

Weź ze sobą leki

To co istotne niezależnie od tego w jakim wieku jest Twoje dziecko to poza odpowiednim spakowaniem walizki, aby zabrać odpowiednią ilość ciuchów itp. istotne jest aby pomyśleć o lekach zarówno tych na wypadek przeziębienia, gorączki jak i tych przeciwdziałających bólom brzucha czy stłuczeniom. Na pewno przydadzą się na miejscu, szczególnie jeśli wybierasz się w bardziej egzotyczne miejsce.

dziecko w samolocie pakowanie walizek

Weź ze sobą zabawki do torby podręcznej

Druga kwestia to zakup jakiejś nowej zabawki, szczególnie takiej, którą dziecko chciałoby dostać. A także kilku jego ulubionych zabawek, którymi będzie mogło się pobawić na pokładzie samolotu podczas lotu. Do rozważenia również jakieś rysowanki, malowanki czy inne wyklejanki, ponieważ zawsze możesz rozłożyć dziecku stoliczek śniadaniowy, przy którym wygodnie spędzi czas np kolorując. Dzięki temu zyskasz trochę czasu na podładowanie swoich akumulatorów podczas lotu.

Oczekiwanie z dzieckiem na wylot na lotnisku

Znajdź na lotnisku kącik dla dziecka

Bywa tak, że samolot się spóźnia, niekiedy sama odprawa bywa po prostu czasochłonna, więc zorientuj się w punkcie informacyjnym, gdzie jest kącik dla dziecka, aby na lotnisku dziecko mogło się chwilę pobawić i zająć sobą. A przy okazji dać też Tobie chwilę na wytchnienie i nie dręczyć Cie swoim jęczeniem w stylu „tato nudzę się”.

Przy odprawie rodzice z dziećmi mają pierwszeństwo

Pamiętaj, że rodzice z dziećmi mają zawsze pierwszeństwo, nawet już na pierwszym etapie, kiedy zdajesz „duży” bagaż. Więc dobrze się zorientuj czy masz stanąć na początku kolejki, która ustawiła się do odprawy, czy też jest inny dedykowany punkt dla Was do odprawy. Bo nie ma nic bardziej zniechęcającego jak bardzo długa kolejka, która wolno się kurczy.

Bajka na telefonie

Nie wszystkie lotniska dysponują kącikiem dla dziecka, wobec tego zawsze warto na kilka chwil dać dziecku telefon lub tablet, na który najlepiej wgrać kilka jego ulubionych bajek. Zawsze można się wówczas poratować taką zdobyczą techniki i mieć w odwodzie dobrą alternatywę.

Wózek w samolocie

Naturalnie wózka na pokład samolotu zabrać nie możesz, natomiast możesz (i gorąco Ci to polecam) nim jechać niemalże do samego wejścia samolotu czy to tunelem czy dostając się pod schody autobusem. Niekiedy dzieci czują się bezpieczniej w wózku i dobrze jest to skwapliwie wykorzystać. Wózek dopiero oddajesz obsłudze samolotu, która jest odpowiedzialna za przekazanie go do spakowania. Odbierasz go zazwyczaj z tej samej taśmy co bagaże lub w dedykowanym miejscu na danym lotnisku, gdzie na taśmie znajdują się same wózki i inne przedmioty niestandardowych wymiarów. Najlepiej zapytać już na tym lotnisku na którym będziesz oczekiwał na odbiór swojego bagażu.

Picie i jedzenie dla dziecka

Śmiało weź z domu, możesz dziecku wziąć ulubiony kubek niekapek w który zrób mu ulubionego picia. A przed przejściem przez bramki, zgłoś napój, żeby sprawdzili. W skrajnym przypadku nakażą zapakowanie go w worek. To samo dotyczy kanapek czy leków.

dziecko w samolocie kubek niekapek

Na pokładzie samolotu

Wybierz dobre miejsca dla siebie i dziecka

Oczywiście łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, bo miejsca w samolocie bardzo często są niejako losowane przez system. Zdarza się niekiedy tak, że jest możliwość wybrania miejsc, wówczas rekomenduję Ci, abyś wybrał miejsca w pierwszym rzędzie, dlatego, że jest w nich najwięcej miejsca. Jeżeli są już niedostępne to w przypadku samolotów „tańszych” linii lotniczych czyli tych, gdzie masz dwa rzędy siedzeń po trzy wybierz te oznaczane jako „d, e, f” tak gdzieś do 6, będzie więcej miejsca niż na wszystkich pozostałych. Nie będę wyjaśniał z czego to wynika, ale to kwestie techniczne, po prostu 😉
Naturalnie zawsze na pokładzie jest szansa na to, aby się z kimś zamienić. Zazwyczaj ludzie się na to godzą, bo masz niemalże niezawodną kartę przetargową zwaną dzieckiem 😉 A zatem skorzystaj z tego!

Fotelik dla dziecka

Jeżeli z jakichś względów dziecko nie wymaga, tego aby siedzieć w foteliku, to rekomenduję nie brać fotelika na pokład samolotu ani nawet jako bagaż.

  • Jeżeli dziecko ma powyżej 2 lat to zazwyczaj musi mieć swój fotel – bo zazwyczaj za takie dziecko zapłacisz w hotelu więc i za przelot.
  • Jeżeli dziecko ma poniżej 2 lat to wówczas często, żeby było taniej leci na Twoich kolanach. Otrzymasz od stewardess pas, którym przypinasz do swojego pasa przy fotelu i dziecko siedzi bezpiecznie na Twoich kolanach – spokojnie poinstruują Cie jak go zapiąć, to ich obowiązek. 🙂

Start i lądowanie samolotu

To są te momenty, kiedy dziecko musi być zapięte. Wówczas, żeby się nie wierciło daj mu nową zabawkę to zajmie się na te kilka lub kilkanaście minut. Dodatkowo jeśli obawiasz się czy nie będzie płakało bo przytkają mu się uszy to daj mu smoczek – będzie częściej przełykało ślinę i odtykało sobie uszy w związku ze zmianą ciśnienia. A jak już będzie można odpiąć pasy poproś obsługę o kubek wody (jeżeli nie zabierzesz ze sobą) i niech dziecko wypije kilka łyków, to na pewno dobrze mu zrobi. Sam też się napij 😉 To samo w sytuacjach, gdy samolot wlatuje w strefę turbulencji – warto się ratować wówczas nowymi zabawkami. W przypadku niemowląt zaleca się, aby podczas startu oraz lądowania były karmione piersią.

dziecko w samolocie pasy bezpieczeństwa

Oczywiście warto prześledzić jeszcze stronę linii lotniczych, którymi będziecie podróżowali, czasami pojawiają się jakieś dodatkowe wiadomości co do których dobrze jest się zastosować, albo mieć świadomość pewnych ograniczeń. Żeby nie dokładać sobie stresu już np na samym lotnisku lub na pokładzie samolotu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s