klocki drewniane ustawiamy domino

Drewniane klocki dla dziecka – czy warto

Drewniane klocki to zabawka raczej czasów mojego dzieciństwa lub mojego starszego rodzeństwa, niżeli dzieci w dniu dzisiejszym. Zabawa nimi na pozór może się wydawać nie na czasie, no bo w końcu dzisiaj mamy zdalnie sterowane samochody, latające drony, konsole do gier czy tablety albo autonomiczne zabawko-roboty typu piesek  czy kotek. Kto dziś chciałby bawić się takimi zabawkami jak drewniane klocki. Czy warto w ogóle taką zabawką zawracać głowę swojemu dziecku? Śmiem twierdzić, że warto i zaserwowanie ich dziecku które ma już 7-8 miesięcy to doskonały pomysł a takie klocki z dzieckiem zostaną na długo.

Czy warto kupić swojemu dziecku drewniane klocki

Klocki drewniane to relatywnie niewielki koszt

Faktycznie klocki drewniane patrząc na ceny innych zabawek są bardzo korzystne cenowo. Za kwotę 30-40 złotych można już dostać zestaw z całkiem pokaźną ilością elementów.

Klocki drewniane są bardzo trwałe i wytrzymałe

Trwałość i wytrzymałość drewnianych klocków to kolejny argument mocno przemawiający za ich zakupem. Zepsuć jest je trudno – śmiem twierdzić, że jest to niemożliwe. Zatem raz inwestując w drewniane klocki jest szansa, że całe nasze potomstwo się na takim zestawie kupionym pierwszemu dziecku wychowa.
No dobrze, dla złośliwych – faktycznie można je zgubić, dziecko może je wyrzucić pod balkon, mogą wpaść nam za jakieś cięższe meble, ale na obronę mam tyle, że nie wszystkie zgubi dziecko za jednym zamachem a w skrajnym wypadku po prostu zakupisz drugi zestaw drewnianych klocków.

Poznawanie kolorów i kształtów za pośrednictwem drewnianych klocków to przyjemność

Faktycznie, mamy taką różnorodność drewnianych klocków na rynku. Tak bogate zestawy, że wybierając odpowiedni, jesteśmy w stanie korzystając z nich i bawiąc się nimi z dzieckiem nauczyć go kolorów oraz kształtów. Podczas zabawy warto powiedzieć: podaj mi trójkąt, podaj mi kwadrat. Gdzie jest zielony prostokąt? Pokaż mi czerwony klocek. Wówczas w pełni połączysz przyjemne z pożytecznym czyli zabawę z elementami edukacyjnymi co dla dziecka rozwoju dziecka jest niezwykle istotne.

Klocki drewniane są bardzo bezpieczne

Drewniane klocki mają tę silną zaletę, że mogą się nimi bawić już kilkumiesięczne dzieci. Z uwagi na fakt, że w zestawach nie ma drobnych elementów, które dziecko mogłoby połknąć lub się zakrztusić. Elementy są na tyle duże, że dzieci nawet nie będą ich w stanie zmieścić do ust. Pomijając sytuacje, że dziecko będzie rzucało nimi w jakieś sprzęty lub dzieci będą obrzucać się nimi nawzajem, to faktycznie ryzyko zrobienia sobie krzywdy jest bliskie zeru.

klocki drewniane rozwijają wyobraźnię

Ponadczasowość

Ponadczasowość to ten wyraz, który nierozerwalnie wiąże się z klockami drewnianymi. Otóż tak jak wspominałem na początku kupując jeden zestaw i nie gubiąc elementów wybawią się nimi wszystkie nasze dzieci ba a nawet całe pokolenia. Gdyż moda na drewniane klocki właściwie nie mija i mogą one zawsze śmiało konkurować z takimi zdobyczami techniki jak konsole do gier czy tablety. Wystarczy tylko z dzieckiem odpowiednio popracować i zachęcić je do zabawy.

Drewniane klocki wspierają budowanie koordynacji i precyzji u dzieci

Ustawianie wieży z klocków, czy budowanie zamków albo najzwyklejsze ustawienie klocków w formie domina, aby nie wywrócić pozostałych wymaga od dzieci ćwiczenia zmysłu koordynacji oraz uczy precyzji.

Wyobraźnie dziecka również wspieramy

Niekiedy dziecko buduje całe skomplikowane twory z drewnianych klocków lub próbuje odwzorować jakieś większe przedmioty, bardziej złożone odpowiednio ustawiając klocki – w ten właśnie sposób ćwiczy swoją wyobraźnie i zarazem daje jej również upust.

Podstawy fizyki też dziecko poznaje

Śmiem twierdzić, że dziecko poznaje nawet podstawy fizyki korzystając z drewnianych klocków np układając klocki w szeregu aby trącić jeden i reszta ma się wywrócić jak domino lub ustawiając jeden na drugim tworząc wysoką wierzę w pewnym momencie źle ustawione klocki wywracają się bo mamy do czynienia z grawitacją. Dla nas  może się to wydawać błahostką albo nawet tego absolutnie nie dostrzegamy i nie analizujemy tego w ten sposób. Ale dziecko w ten sposób poznaje podstawy fizyki, które żądzą światem.

budowle dziecka z drewnianych klocków

Podsumowując kwestię zasadności klocków drewnianych w każdym domu

Osobiście uważam, ze każde dziecko powinno taki zestaw drewnianych klocków wcześniej czy później otrzymać od swoich rodziców. Ja np postawiłem na najbardziej klasyczne prostokątne drewniane klocki i to w dodatku jednokolorowe, ponieważ nam zdecydowanie najwięcej frajdy sprawia ustawianie ich na zasadzie domina lub tworzenie wysokich wież, które w pewnym momencie moja córcia z pełną premedytacją wywraca. Co doprowadza ją do ogromnego zachwytu. Masę czasu spędzamy przy drewnianych klockach i bardzo je sobie chwalimy. Serdecznie polecam.

drewniane klocki mojego dziecka

PS: Ciekaw jestem jakie są Twoje spostrzeżenia odnośnie drewnianych klocków i czy Ty swojemu dziecku również takie sprawiłeś/aś?

Reklamy

6 comments

 1. niupki · Marzec 26, 2017

  Nie sądzisz, że jak na 7-8 miesięczne dziecko to troszkę za wcześnie na klocki? Takie dziecko jeszcze wszystko pcha do buzi. No, chyba że będą odpowiednio duże.

  Polubienie

  • Kąpielowy Weekendowy · Kwiecień 5, 2017

   Wystarczy, że będą odpowiednio duże i Twoje obawy jak mniemam dotyczące „zadławienia się” przez maluszka nie będą miały uzasadnienia.
   To tylko kwestia czy będzie się chciał brzdąc nimi bawić 🙂

   Polubione przez 1 osoba

 2. Mimi · Lipiec 3, 2017

  jak dla mnie to klocki drewniane są najlepsze, nie tylko są trwalsze od plastikowych, ale takze ładniejsze 😉 jak zostało to wyżej napisane najważniejsze żeby klocki nie zaweirały malych elementów, a te drewniane są właśnie najczęściej większe od plastikowych, więc ryzyka moim zdaniem nie ma, choć oczywiście na malucha mam oko podczas zabaw 😉

  Polubienie

 3. Ania · Lipiec 20, 2017

  Genialne klocki! Uwielbiam wszelkie zabawki wykonane z drewna, u nas na topie jest drewniany alfabet. Może potrafiłabyś polecić mi jakieś drewniane puzzle? Ostatnio moje dziecko ma fazę na różne puzzle i szukamy czegoś ciekawego :)

  Polubienie

  • Kąpielowy Weekendowy · Lipiec 24, 2017

   Przepraszam Aniu za tak długi czas oczekiwania na odpowiedź, ale byłem na urlopie.
   Droga Aniu, niestety rozeznania w puzzle’ach drewnianych nie mam. Posiadamy zaledwie jeden zestaw, który się rozparował 🙂 – a pudełko zostało zutylizowane.
   Niemniej jeżeli trafisz na jakiś ciekawy zestaw to będę wdzięczny za polecenie – chętnie z moją córką skorzystamy a niewykluczone, że i inni czytelnicy bloga skorzystają.

   Pozdrawiam 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s