piasek kinetyczny dla dzieci

Piasek kinetyczny – kreatywna zabawa

Tak jak już wspominałem i staram się być słowny co jakiś czas będę podrzucał Tobie zabawki, które będą wspierały kreatywność Twojego dziecka a i Tobie zabawa nimi sprawi masę frajdy. Dzisiaj wpis będzie o niesamowitym piasku, który nazywany jest piaskiem kinetycznym.

Piasek kinetyczny a co to takiego

Piasek kinetyczny wyglądem przypomina zwykły piasek jaki można spotkać chociażby w piaskownicy. Jednak sposób w jaki z tym piaskiem się pracuje sprawia, że można by go spróbować zaszufladkować, gdzieś pomiędzy piaskiem a plasteliną.
To co decyduje o wyjątkowości tego piasku to specjalny polimer, który wpływa na to, że modeluje się go tak dobrze jak mokry piasek ale de facto nie jest on mokry. Naturalnie taki rodzaj piasku mimo swoich właściwości i dodatku polimeru jest w pełni bezpieczny dla dzieci i nawet u małych dzieci z alergią nie stwierdzono, aby powodował jakiekolwiek efekty uboczne.

piasek kinetyczny jest sypki

Zalety piasku kinetycznego

Piaskiem kinetycznym można bawić się w domu

  • Każde dziecko uwielbia zabawy w piasku i nie dlatego, że może obcować przy tej zabawie z innymi dziećmi, ale przede wszystkim dlatego, że dziecko w ten sposób dużo się uczy. Poznaje grawitację, kształty czy chociażby ćwiczy precyzję przy budowaniu z piasku.
  • W okresie jesiennym, zimowy i wczesnowiosennym niestety zabawa w piasku odpada z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne, a w ten sposób można przenieść piaskownicę do domu

Łatwo się sprząta piasek kinetyczny

  • To zdecydowana zaleta z Twojego punktu widzenia, zwykły suchy piasek rozsypywałby się z łatwością po panelach i płytkach w Twoim domu i ciężko byłoby go posprzątać. Piasek kinetyczny ma właściwości mokrego piasku w związku z tym łatwiej ziarenka się ze sobą zlepiają i nie rozlatują po całym mieszkaniu wobec tego wystarczy zamaszyście przeciągnąć ręką i małe grupy piasku zlepiają się w coraz większe.

Piasek kinetyczny nie przyczepia się do ubrań

  • No może nie do końca „nie przyczepia się do ubrań w ogóle” bo jednak się przyczepia, ale z pewnością nie wbija się w ubrania tak bardzo jak zwykły piasek z piaskownicy. Wobec tego Twoje dziecko nie rozniesie go po całym domu.

piasek kinetyczny zabawa z dzieckiem w domu

Piasek kinetyczny nigdy nie wysycha

  • Piasek kinetyczny nigdy nie wysycha, wobec tego to będzie ulga dla Twojego portfela bo w sam w sobie nie jest tani. Ale dzięki temu, że nie traci swoich lepkich właściwości to nie będziesz musiał zaraz lecieć po następną paczkę i następną. Bo nie da się ukryć, że jest dość uzależniający – no dokładnie jak ten z piaskownicy, a może nawet i bardziej 😉

Nie ma ograniczenia wiekowego przy zabawie z piaskiem kinetycznym

  • W związku z tym, że piasek kinetyczny nie uczula pomimo swoich nieziemskich właściwości to mogą się nim bawić dzieci właściwie bez ograniczenia wiekowego.
  • Producent co prawda zaleca, aby dawać go dzieciom, które skończyły 18 m-cy ale generalnie te młodsze dzieci piaskiem kinetycznym mogą się również bawić byle pod nadzorem dorosłego, żeby go nie zjadły zbyt dużo – bo jak stare polskie przysłowie głosi „co za dużo to niezdrowo” 🙂

piasek kinetyczny wulkan

Pomysły na zabawy z piaskiem kinetycznym

Ja ze swoją córką totalnie nie widzimy barier w zabawie piaskiem kinetycznym, no może nie warto jest go wysypywać sobie na głowę, do oczu, czy za ubrania, ale poza tym można z nim robić wszystko. Poniżej kilka pomysłów na zabawę piaskiem kinetycznym.

Formowanie kształtów i ich nauka przy pomocy piasku kinetycznego

Standardowo przy użyciu foremek, wiaderek, grabek i szpadelków dokładnie zabawa jak w klasycznej piaskownicy. Możemy przy tym uczyć się kształtów i je nazywać. Wydawaj dziecku polecenia w stylu to teraz zrób trójkąt, teraz zrób kwadrat… a co to jest za kształt? To teraz połącz trójkąt z kwadratem.

Robienie ciasta z piasku kinetycznego

Możemy np użyć wałka do wałkowania piasku kinetycznego na cieniutką warstwę zupełnie jak przygotowując np ciasto pod tartę. Następnie ją przyozdobić różnymi owocami zrobionymi z papieru lub plastikowymi jeśli posiadamy.

Uczenie literek z piaskiem kinetycznym

Najlepiej jest rozwałkować piasek kinetyczny na dość cienką warstwę a następnie np ołówkiem lub drewnianą kredką próbować po nim pisać. Szczególnie dobre jeśli Twoje dziecko ma opory przed pisaniem a to znacząco cały monotonny proces uczenia literek urozmaica.

Budowanie zamków z piasku kinetycznego

Budowanie zamków z piaskiem kinetycznym to już w ogóle totalna przyjemność, bo dzięki właściwościom takim jak mokry piasek idzie to bardzo sprawnie a i budowle są dość trwałe.

piasek kinetyczny kształty

Ja ze swoją córką spędzamy przynajmniej kilka godzin dziennie bawiąc się piaskiem kinetycznym. Oczywiście są różne rodzaje piasku kinetycznego różnych firm, są również różnokolorowe piaski kinetyczne – to wszystko naturalnie ma wpływ na cenę, ale wybierz po prostu ten na który Ciebie będzie stać a świetna zabawa gwarantowana.

piasek kinetyczny ksztalty

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s