jak obcinać paznokcie u dzieci

Jak obcinać paznokcie u dzieci – porady

Pielęgnacja dziecka to kwestia absolutnie fundamentalna, ale dzisiaj chciałbym wyjąć jeden z obszarów pielęgnacji dziecka a mianowicie obszar pielęgnacji paznokci a konkretniej rzecz ujmując obcinania paznokci u dzieci. Właściwie od samego urodzenia jest to kwestia niezwykle istotna, bo małym dzieciom paznokcie rosną niezwykle szybko. W dodatku są bardzo ostre w przeciwieństwie do paznokci u osób dorosłych, przez co niemowlak może nawet poprzecinać sobie delikatną skórę twarzy, stąd niekiedy istnieje potrzeba przycinania paznokci u niemowląt nawet 2-3 razy w tygodniu. U dzieci 2, 3 letnich i starszych ta częstotliwość może być zdecydowanie mniejsza.

obcinanie paznokci u dzieci przerazone paznokcie

Nie dość, że obcinanie takich małych paznokci u dzieci wymaga wręcz aptekarskiej dokładności i jest wyzwaniem samym w sobie, aby nie skaleczyć dziecka. To dodatkowo pojawia się drugi bardzo poważny problem z którym blisko 80% rodziców ma do czynienia – dzieci nie lubią jak się im obcina paznokcie i się wyrywają – niezależnie od wieku. Niektóre już na widok nożyczek do obcinania paznokci wpada w ciężki płacz a inne dopiero jak się zaczyna dotykać ich rączek lub nóżek.
Problem jest szeroki i widać na forach, że „dobre pomysły” co zrobić, aby dziecko dało sobie obciąć paznokcie czasami przybierają wręcz formę prób akrobacji najwyższych lotów to jest np.: jodłowania stojąc na głowie.
W związku z tym, że sam miałem ogromny problem z tym, aby obciąć u dziecka paznokcie a niekiedy problem się jeszcze pojawia przy próbie obcinania paznokci u nóżek. Postanowiłem, że zbiorę kilka sposobów na to, jak obciąć paznokcie dziecku, a także przedstawię kilka rad jak się do tej czynności zabrać i co warto mieć pod ręką.

Problem obcinania paznokci u dzieci dotyczy 80% dzieci

dzieci nie lubią obcinania paznokci

Pod kierunkiem problemów i trudności z obcinaniem paznokci u dzieci, nawet jakiś Brytyjski instytut zrobił badania i faktycznie wyszło, że blisko 80% rodziców deklarowało problemy z obcinaniem paznokci u dzieci a także szeroko pojętą niechęć dzieci do tej czynności.
Znaczna większość ankietowanych spośród tych, którzy potwierdzili, że mają problem z obcięciem paznokci u swojego szkraba doprecyzowała, że ten problem występuje od urodzenia.
Jednak co ciekawe, również trafiła się grupa ankietowanych, która stwierdziła, że poza okresem niemowlęcym, kiedy dziecko lekko „wierzgało” podczas obcinania paznokci problem z obcinaniem paznokci nie występował, aż do momentu gdy dziecko skończyło 2, 2.5 lub 3 lata.
W związku z powyższym widać, że Ci z rodziców którzy byli szczęściarzami i dotychczas obcinanie paznokci u ich pociechy przebiegało bezproblemowo, nie mogą spać do końca spokojnie, ponieważ problem może się dopiero pojawić.

Sposoby na obcinanie paznokci u dzieci

1. Odciągnięcie uwagi dziecka od obcinania paznokci

 • puszczenie ulubionej bajki
 • opowiadanie historii/bajki w której obcinanie paznokci jest mocno wplecione
 • śpiewanie dziecku i uspakajanie
 • danie dziecku do przeglądania jego ulubioną książkę/bajkę/baśń

2. Obcinanie paznokci, gdy dziecko jest świadome

 • obcięcie paznokci najpierw u siebie i pokazanie dziecku, że to nic nie boli
 • pozwolenie dziecku aby Tobie najpierw obcięło samo paznokcie
 • przekupienie dziecka, że dostanie coś jeśli da sobie obciąć paznokcie

3. Obcinanie paznokci, gdy dziecko NIE jest świadome

Czyli obcinanie paznokci na tzw. „śpiocha”. Nie daje to gwarancji sukcesu, ale jest wysoce skuteczne, to jedna z najbardziej skutecznych metod obcinania paznokci. Można ją podzielić na 2 grupy.

 • Obcinanie paznokci na śpiocha w łóżeczku w którym śpi dziecko
 • Obcinanie paznokci na śpiocha w foteliku samochodowym w samochodzie który się porusza – to jest w ogóle hicior, bo jest bardzo skuteczne, dziecko jest bujane przez samochód i nie jest tak czujne jak podczas snu w łóżku, gdy jest cicho.

4. Obcinanie na siłę

Niestety to najmniej wdzięczna forma, ale jeżeli absolutnie nic nie pomaga, a dziecko ma zacząć lada moment cierpieć z  powodu wrastających się paznokci i mieć dalsze powikłania w stylu ropa i jej usuwanie, to lepsza taka metoda niż żadna.
Wówczas, aby dziecko nie zrobiło sobie dodatkowej krzywdy lub też Tobie – warto, aby przytrzymała je druga osoba, która jest w stanie je utrzymać. Może np niech spróbuje obcinać Twoja partnerka a Ty przytrzymaj dziecko.
Najlepiej trzymając całe dziecko na kolanach i przytrzymując daną koniczynę, gdzie będą obcinanie paznokcie.

Co warto mieć przy sobie – gdy zamierzasz obcinać dziecku paznokcie

 • Kup miniaturowy obcinacz do paznokci, który spodoba się dziecku – najlepiej niech samo wybierze obcinacz i się trochę nim pobawi alternatywnie zakup specjalne nożyczki, które będą na końcu zaokrąglone, to powinno w znaczącym stopniu zabezpieczyć Cie przed tym, że zranisz dziecko.
 • Przygotuj sterylny gazik, na wypadek skaleczenia przyłożysz go do rany
 • Ustaw dziecko w takiej pozycji aby mieć pewność, że nagle nie wykona jakiegoś ruchu, który może mu albo Tobie zrobić krzywdę, alternatywnie, jeśli ktoś Ci pomaga niech stabilnie uchwyci dziecko
 • Naciśnij delikatnie opuszek palca prostopadle do dziecka, dzięki temu odsłoni się paznokieć i będzie Ci łatwiej go uciąć.
 • Po obcięciu paznokcia, przejedź palcem i sprawdź czy nie powstał jakiś zadzior, jeżeli powstał to albo popraw tym czym obcinasz albo doszlifuj pilniczkiem
 • Kształt jaki powinieneś nadać paznokciom u rąk powinien być bardziej zaokrąglony natomiast paznokcie u stóp obcinaj na prosto.

Mogłoby się wydawać, że obcinanie paznokci dziecku to totalna błahostka, ale prawda jest taka, że to niestety jedno z bardziej niewdzięcznych i uprzykrzających higienę dziecka czynności. Mam nadzieję, że sposoby i metodyka jaką wypracowałem ze swoją córcią pomogę Tobie a właściwie Wam przejść przez to choć odrobinę mniej boleśnie.

Swoją drogą to jestem ciekaw jakie Ty znasz jeszcze metody na to, aby dziecku obciąć paznokcie.

obcinanie dziecku paznokci bywa trudne

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s