brak włosów u dwu letniego dziecka

Moje dwuletnie dziecko ma nadal mało włosów – obalamy mity

To „bald” or not to „bald” that is the question.

Przyznam szczerze, że gdyby kiedyś ktoś mi powiedział, że będę się rozwodził nad tym, że moje dziecko ma mało włosów, to najzwyczajniej w świecie bym taką osobę wyśmiał twierdząc, że mam o wiele ważniejsze tematy na głowie i o wiele większe problemy…
No i stało się – dotrwałem do momentu kiedy moja córcia ma skończone 2 lata i poświęciłem kilka chwil na przemyślenie i przeszperanie zakamarków internetu czy jej w ogóle te włosy to urosną kiedyś na tyle, że będę mógł nauczyć się pleść warkocz z YouTube’a jak w reklamie telewizyjnej pytając dziecko „czy chce kłos czy dobierany” 😉
W związku z tym, że przedarłem się przez różne dziwne wątki poruszane w internecie i czytając niektóre szeroko otwierałem oczy ze zdumienia, to postanowiłem zebrać kilka mitów i okrasić je kilkoma zdaniami komentarza, żebyś się młody tato nie przejmował pierdołami – zarówno, gdy Twoje dziecko nie ma włosów jak i w sytuacjach, gdy ma bardzo bujną czuprynę.

brak włosów u dziecka mity

Czemu moje dziecko jeszcze nie ma włosów – mity

1. Czy to źle, że roczne dziecko nie ma ani jednego włosa na głowie?

Absolutnie o niczym złym to nie świadczy – po prostu jedne dzieci rodzą się z bujną grzywą, która zazwyczaj się dość szybko wyciera a nowe świeże włoski szybko i gęsto narastają. Inne dzieci natomiast rodzą się z bardzo niewielką ilością włosków, które również się wycierają bardzo szybko a później bardzo długo i cierpliwie należy wyczekiwać nim pojawią się nowe, długie i gęste. Co to znaczy długo ? A no to znaczy, że nawet i dwu lub trzy latki potrafią mieć stosunkowo krótkie włoski i wręcz pojedyncze. Ale to nie świadczy o jakichś anomaliach.

2. Czy należy robić dziecku masaże skóry głowy?

Jeśli dziecku to nie przeszkadza lub gdy lubi takie masaże, to oczywiście czemu nie ale nie ma to żadnego związku z tym, że przyspieszy to proces porostu włosów lub zwiększy gęstość włosów. Raczej taką czynność traktuj jako sprawianie dziecku przyjemności i nie wiąż z tym działaniem żadnych nadziei pt.: „Od teraz moje dziecko będzie miało bujną czuprynę” lub też „przyczyniam się do dynamicznego porostu włosów na głowie u mojego dziecka”.

3. Głowę dziecka należy często czesać

Oczywiście jak najbardziej, można często czesać głowę dziecka, nawet gdy włosków brak o ile sprawia to przyjemność dziecku. Bo niestety poza przyjemnością – to ta czynność nie będzie miała żadnego związku z przyspieszeniem porostu włosów na głowie. A w intensyfikowanie bodźców na receptory skóry głowy czy zwiększanie ukrwienia, które ma doprowadzić do porostu włosów nie wierzcie, bo to kolejny mit.

4. Mycie głowy dziecka specyfikami wspierającymi porost włosów

Ogromna prośba z mojej strony nie róbcie swoim dzieciaczkom takiej krzywdy. Bo po pierwsze, to stosowanie takich specyfików w pierwszej kolejności powinno być skonsultowane z dermatologiem i to on musi wyrazić zgodę na takie preparaty znając Wasze dziecko. Źle stosowane preparaty mogą spowodować wysypkę i inne nieciekawe historie skórne u dziecka. Po drugie, każdy zdrowo myślący i kierunkowo wykształcony dermatolog nie zaleci takiej „kuracji” dla dziecka do drugiego a nawet i do trzeciego roku życia. Bo jest to – czy Ci się podoba czy nie bardzo naturalne, że u niektórych dzieci proces porostu włosów rozpoczyna się później i przypada właśnie w wieku 2-3 lat, że pojawiają się pierwsze włoski.

5. Moje dziecko ma włosy z tyłu i po bokach a z przodu nie ma

No i to również jest bardzo naturalne i nie przejmuj się absolutnie tym, że dziecku rosną włosy na potylicy oraz po bokach, a nawet i na czubku głowy a z przodu włosów nie ma. Niektórzy wpadają na pomysł, aby robić dziecku „zaczeskę”, ale mam wrażenie że chyba tylko po to, żeby sami jako rodzice się dobrze z tym poczuli, bo dziecko będzie w ten sposób lepiej wyglądało. Wobec tego krótkie pytanie, a czy zastanawiałeś się jak wygląda Twoje dziecko w żłobku lub w przedszkolu, gdy ma katar? Nie? To ja Ci powiem, jest usmarkane i zazwyczaj opiekunki nie mają czasu za każdym jego kichnięciem wytrzeć mu nosa 😉 Więc zmień nastawienie, bo nigdy nie będzie idealnie! Większość dzieci tak ma, że włosy z przodu rosną najpóźniej i żeby tego było mało, to jeszcze masz wrażenie, że rosną najwolniej.

6. Nie można strzyc dzieci w wieku poniżej pierwszego roku życia

To teraz zmieniając trochę front i przytaczając kolejny zabobon, frazes i mit jaki krąży „na salonach” wśród mam ale również i niektórych tatusiów, że nie należy strzyc dziecka „bo to dziecku przyniesie pecha”… co najwyżej pH 5,5 🙂
Jeżeli Twoje dziecko ma na tyle bujną fryzurę, że już w 1 roku życia włosy wchodzą mu do oczu i generalnie bujna czupryna przeszkadza w codziennej egzystencji, to koniecznie przytnij włoski, bo faktycznie jak nie przytniesz to dziecko może się „nabawić” pecha w postaci osłabienia wzroku lub zapalenia spojówek ciągle wchodzącymi mu do oczu włosami.

7. Czy moje dziecko przez to, że miało później włosy, to nie będzie łysiało na starość

Paradoksalnie to akurat w tym stwierdzeniu jest trochę prawdy i należy to przyrównać do zwykłego przedmiotu. Jeżeli jedna osoba danego przedmiotu używa kilka lat dłużej ode mnie to „zużyje” dany przedmiot szybciej ode mnie. No oczywiście dochodzą nam tutaj jeszcze naturalne i dziedziczne predyspozycje, ale wyjątkowo w ten sposób można pojmować.

Podsumowując złote rady na temat porostu włosów u dzieci

Zalecam Ci dużo cierpliwości, jeżeli akurat u Twojego brzdąca włosy rosną w bardzo leniwy sposób. Gdyż jest to kwestia uwarunkowana genetycznie i choćbyś na głowie stawał to genetyki w tym wypadku nie przeskoczysz. A powiem więcej nawet nie powinieneś próbować jej przeskoczyć, bo więcej krzywdy dziecku możesz zrobić niż z tego pożytku. Bo wreszcie samo zacznie bacznie się przyglądać i zwracać uwagę na swoje chwilowe „braki” i może je realnie wpędzić w kompleksy. Zatem cierpliwie czekaj i pamiętaj „milczenie jest złotem”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s