czy bicie dzieci pomaga w wychowaniu

Czy dawanie klapsa dziecku jest dobre?

Pomimo tego, że żyjemy w XXI wieku to nadal przez wielu rodziców dawanie klapsa dziecku jest dość pospolitym podejściem do uspokojenia dziecka w „trybie na wczoraj”. Faktycznie w wielu przypadkach, gdy dziecko jest w pewnym amoku emocji, zabawy i płatania figli, które z punktu widzenia rodzica są surowo zakazane – pozwala momentalnie dotrzeć do dziecka. Niemniej stosowanie podejścia – dam klapsa na uspokojenie – może wiązać się z wieloma negatywnymi konsekwencjami zarówno jeszcze w okresie dzieciństwa jak i w okresie dorosłości.

Zagrożenia jakie niesie za sobą dawanie klapsa oraz jak ten występek rozumieć

Jak najkrócej scharakteryzować „przyznanie” dziecku klapsa. W moim odczuciu dawanie klapsa to nic innego jak oznaka bezsilności rodzica w stosunku do jego latorośli. W pewnym sensie rodzic przegrywa jedną z „walk” z dzieckiem w ramach całej „wojny” zwanej wychowaniem.
Zamiast spróbować odpowiednio dziecku wytłumaczyć i zaargumentować dlaczego to co robi jest zabronione tudzież stanowczo niewskazane, jak by nie patrząc ucieka się do trochę przedpotopowych metod wymierzając dziecku karę cielesną.
Często też dziecko i jego nieodpowiednie zachowanie staje się zapalnikiem, bo np rodzic w ciągu całego dnia w pracy natrafiał na różnego rodzaju problemy, które już nieźle nadszarpnęły jego nerwy a finalnie dziecko przelało czarę goryczy oraz odporności psychicznej rodzica.
Niestety rodzic uciekając się do wymierzenia kary cielesnej – jaką jest danie klapsa, idzie na skróty – no bo w końcu, gdyby miał dziecku wyjaśniać i argumentować to cała „operacja” trwałaby dłużej a i nie byłoby pewności, czy przyniesie zamierzony efekt.
Pytanie tylko, czy jeżeli rodzic zostałby w pracy wyprowadzony z równowagi przez klienta tudzież podwładnego to również dałby mu klapsa?

Jak dziecko odbiera karę cielesną

Bicie dziecka jest dla niego bez dwóch zdań upokarzające, może wpłynąć na obniżenie własnej wartości, a także powoli osłabiać więzi i relacje rodzic-dziecko co będzie miało znaczące konsekwencje w nastoletnim i dorosłym życiu. Taką praktykę malec może zapamiętać jako standardowe podejście do życia i może ją zacząć wykorzystywać w stosunku do młodszego rodzeństwa, rówieśników w szkole – a nie wykluczone, że dziecko zacznie również stosować klapsy w stosunku do swoich własnych dzieci.

efekt dawania dziecku klapsa

Jaki efekt może nieść za sobą dawanie klapsa

Dawanie klapsa dziecku, za to, że zrobiło coś nie po Twojej myśli – jest też rozwiązaniem doraźnym, ponieważ może się okazać, że w Twojej obecności będzie zachowywało się w sposób jaki od niego oczekujesz, bo odczuwać będzie strach. Natomiast, gdy Ciebie w pobliżu nie będzie, to będzie robiło tak jak zamierzało od samego początku – czyli niezgodnie z Twoim oczekiwaniem, ponieważ nie wyjaśniłeś mu dlaczego nie wolno tego robić a w zamian dałeś mu klapsa, nakrzyczałeś na nie i ono nie zrozumiało, dlaczego to co robi nie jest dobre. Czy według Ciebie rozwiązuje to Twój problem?
Dodam tylko, że dziecko powinno Cię postrzegać, jako swój największy autorytet i czuć do Ciebie respekt bo Cię podziwia i bardzo szanuje. Wymierzając mu klapsy za „złe uczynki” nie zbudujesz w nim szacunku a wyłącznie strach w stosunku do Twojej osoby. Oczywiście strach to też – respekt, ale chyba nie o taką definicję w gruncie rzeczy Ci chodzi, czyż nie?

wymierzanie kary cielesnej dziecku nie jest dobre

Podsumowując – czy warto dawać klapsa dziecku

W moim odczuciu zdecydowanie nie warto karać dziecka klapsami, ponieważ dziecko żyjąc na tym świecie uczy się nowych rzeczy poprzez podejmowanie różnych prób. Dla niego każda nowa czynność to nowość, eksperymentowanie i ciągła nauka. Jeżeli mu nie wyjaśnisz, czemu danej czynności nie może robić, bo np zrobi sobie krzywdę, to skąd ma to wiedzieć? Jego doświadczenie na tym świecie jest na tyle krótkie, że jeszcze nie potrafi wyciągać wniosków – nie wie jakie konsekwencje stoją za pewnymi czynami, których się podejmie, do momentu aż sam nie podejmie inicjatywy i ich nie sprawdzi lub gdy go nie uprzedzisz i racjonalnie mu nie wyjaśnisz dlaczego warto lub nie warto a wręcz nie wolno pewnych rzeczy robić. W konsekwencji, jeżeli będziesz wymierzał swojemu dziecku kary cielesne, to nie tylko możesz popsuć swoje relacje z dzieckiem lub spowodować, że w przyszłości tak samo będzie wychowywał swoje dzieci ale przede wszystkim ograniczysz jego chęć poznawania i podejmowania nowych działań – bo będzie podświadomie mu się kojarzyło to z „dotkliwą karą”.

Muszę się przyznać, że mnie niestety już w życiu zdarzyło się dać klapsa swojemu dziecku – ale bardzo źle się z tym czułem wobec tego postanowiłem zgłębić temat i zastanowić się mocno nad tym czy aby na pewno jest to dobry kierunek.
Po zrobieniu wewnętrznego rachunku sumienia doszedłem do wniosku, że absolutnie jest to ślepa uliczka!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s