czy oglądanie telewizji jest zdrowe dla dziecka

Oglądanie telewizji z dzieckiem – czy to zdrowe

Telewizor, wspaniały wynalazek, czyż nie? 😉
Dzisiaj słów kilka o tym jak telewizor wpływa na dzieci, trochę o mitach i konsekwencjach używania telewizora przez dzieci.

Nim jednak przejdę do meritum to słów kilka o moim podejściu do telewizji i telewizora.

Ja sam od dawien dawna mam problem z tym, że oglądam a właściwie to oglądałem bardzo dużo telewizji. Jak nie miałem obowiązków, to potrafiłem całymi dniami i nocami oglądać telewizję – faktycznie po kilku godzinnej dawce oglądania telewizji człowiek miał wrażenie, że jest zmęczony, mimo, że właściwie palcem nie kiwnął (no może tylko jak była potrzeba zmiany kanału). Zatem moje nawyki oglądania telewizora przerzuciłem na swoją córcię – trochę w naturalny sposób.

dziecko przed telewizorem

Stosunek dziecka do telewizora.

W sytuacji, gdy telewizor jest wyłączony to jest to dokładnie taki sam przedmiot dla dziecka, jak stół, krzesło czy inny regał. Absolutnie nie jest w obrębie zainteresowań dziecka. Natomiast w sytuacji, gdy włączysz telewizor to rzeczywistość dla dziecka już przestaje istnieć, zanurza się całkowicie w tym co jest emitowane i nie docierają do niego praktycznie w ogóle zewnętrzne bodźce. Pytanie, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jakie konsekwencje niesie za sobą oglądanie telewizji przez Twoje dziecko oraz to co dokładnie ogląda Twoje dziecko? Bo ja przyznam szczerze, że wcześniej nie podchodziłem do takiego rachunku sumienia. Jednak postanowiłem zrobić taki rachunek sumienia i podzielić się nim z Tobą.

Włączony telewizor podczas zabawy z dzieckiem – nie szkodzi

Przypuszczam, że zdarzyło Ci się chociaż raz bawić z dzieckiem, gdy w tle był włączony telewizor. Mogłoby się wydawać, że skoro dziecko utrzymuje z Tobą kontakt, zachodzi mocna interakcja z jego strony w stosunku do tego czym się bawi, to jednak naukowcy ze Stanów Zjednoczonych dowiedli, iż migające obrazy, rozpraszają zarówno uwagę dziecka jak i Twoją – przedmiotem Waszej zabawy. Co z tego wynika – dziecku trudniej skupić się na zabawie, co w przyszłości może mieć negatywne skutki np. podczas nauki. Poza tym niby spędzacie czas razem, a jednak mimo wszystko trochę oddzielnie i chcąc nie chcąc podczas takiej zabawy zamiast Twoja relacja z dzieckiem się cementować, to powstają w niej pewne luki. Zatem zastanów się czy taki stan rzeczy Ci odpowiada.

Dziecko uczy się szybciej mówić oglądając programy telewizyjne dla dzieci (np.: bajki)

Faktycznie tak nam się może wydawać, że dziecko oglądając wciągającą telewizję i poświęcając jej całą swoją uwagę np.: podczas bajek edukacyjnych szybciej nauczy się mówić czy nauczy się kolorów.
Niestety znów naukowcy ze Stanów Zjednoczonych dowiedli, że dzieci oglądające telewizję do drugiego życia, wolniej uczą się mówić czy wcześniej mniej gaworzą.
Czym zatem jest to spowodowane?
Pomimo, że bajka może się wydawać, że nauczy wiele nasze dziecko – to sygnał, który dociera do dziecka jest dość płaski, intonacja również jest dość płaska, zatem odbiór pewnych kwestii edukacyjnych przez dziecko jak chociażby mówienie staje się o wiele mniej sugestywne dla dziecka – podsumowując – wpada to jednym uchem a wypada drugim. Podczas Twojej rozmowy (monologu) z dzieckiem poza mówieniem do niego ze zmianą intonacji dodatkowo gestykulujesz – te oba elementy są dla Twojego dziecka bardzo sugestywne i pomocne przy nauce mówienia. Dlatego też szybciej przyswoi praktyczną wiedzę niżeli miałoby ją nabyć za pośrednictwem telewizji.

Rodzic traktuje telewizor jak nianię

Tutaj chyba nie wymaga to stwierdzenie zbyt długiego komentarza. Faktycznie potwierdzam, bo gdy od rana w weekendu chcę spokojnie napić się kawy z moją partnerką, bo jeszcze jesteśmy mocno zaspani i potrzebujemy szybko dojść do siebie, ale bez dziecka biegającego nam po „zaspanych głowach” to zdarza się nam włączyć telewizor z bajką od rana i dać butelkę z mlekiem, żeby zyskać jeszcze te 10-20 minut spokoju i wrócić do żywych. Przypuszczam, że robi tak dużo rodziców, a to również nie jest zbyt ok. Bo skoro już masz okazję spędzać z dzieckiem czas to dedykuj cały ten wolny czas od kiedy dziecko wstaje do momentu aż położy się spać Twojemu dziecku. Nie wspominając już jaki negatywny wpływ na Twoje dziecko ma takie podejście.

telewizor w roli niani dla Twojego dziecka

Jak długo dziecko powinno oglądać telewizję

Naukowcy twierdzą, że:

  • dziecko do 2 roku życia w ogóle nie powinno oglądać telewizji
  • dziecko do 3 roku życia 10 minut dziennie
  • dziecko do 4 roku życia 20 minut dziennie

Jeżeli dziecko ma oglądać bajkę to jaką?

No dobrze to w końcu, jak już chcemy posadzić dziecko świadomie przed telewizorem, żeby obejrzało swoją upragnioną bajkę, to jaka właściwie ta idealna bajka powinna być. Albo jakie cechy idealna bajka powinna posiadać i czym powinna się charakteryzować.

  • Przyjaznością – czyli brakiem agresji z wesołymi i sympatycznymi bohaterami, najlepiej bez żadnych czarnych charakterów w tle.
  • Łatwością w odbiorze – żadne skomplikowane wątki nie będą dobre, bo dziecko nie za wiele z tego zrozumie. Najlepiej jak sam usiądziesz z Twoim dzieckiem i ocenisz, jeżeli zauważysz, że wątek jest zbyt skomplikowany a uważasz, że Twoje dziecko już się wciągnęło w bajkę to komentuj bajkę powtarzaj pewne kluczowe słowa, próbuj trochę być narratorem tej bajki.
  • Spokojem – tempo bajki powinno być wolne, im młodsze dziecko tym tempo powinno być wolniejsze, żeby bajka mogła być poprawnie odebrana i zrozumiana przez Twoje dziecko
  • Bez nadmiernego hałasu – dobrze, aby bajka była w miarę stonowana w dźwiękach

Ale na koniec o oglądaniu telewizji przez dziecko

Nie ma też się co tak bardzo napinać, bo w końcu ja prawdopodobnie byłem podobnie chowany i wyrosłem na w miarę normalnego człowieka, ok mam też swoje „odchyły” ale raczej nazbyt często nie „odrywam się” od rzeczywistości 🙂 Po prostu jestem człowiekiem!
Zatem nie wariujmy z tego powodu 🙂

A tak z ciekawości, to ile Ty spędzasz przed telewizorem a ile Twoje dziecko?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s