puzzle_dla_dziecka_2_latka_czuczu_2

Kreatywne zabawy z dzieckiem – puzzle

No to idąc za ciosem i kontynuując moje poszukiwania przedmiotów, zabawek i zajęć, które odciągną mnie i moje dziecko od telewizora i zmuszą (z przyjemnością!) do wspólnej zabawy – natchnąłem się na coś, co kiedyś w dzieciństwie zajmowało mi całkiem sporo czasu i zawsze chętnie do tego siadałem. Mianowicie chodzi o puzzle!

Dzieci kochają puzzle

Cały rynek jest właściwie zalany puzzlami różnego typu, niestety całkiem sporo z nich to już puzzle dla dzieci 5+ z ilością elementów 40+. Elementy też niestety już są mniejsze i nie nadają się dla dzieci w wieku 2 lat pomijając fakt, że są za trudne, ale części są na tyle niewielkie, że dziecko z zębami, które różne przedmioty lubi wepchnąć do ust i dodatkowo podgryzać – mogłoby się najzwyczajniej w świecie udławić.

Nisza na rynku puzzli dla dzieci w wieku 2 lat

Niestety różnorodność puzzli dla dzieci w wieku <=2 nie jest już tak duża jak w przypadku zestawów dla starszych dzieci, wobec tego chwilę mi zajęło nim znalazłem zestaw, który by spodobał się w pierwszej kolejności mnie a następnie mojemu dziecku.

Rozmiarówka puzzli i sugerowany wiek

Przy okazji moich żarliwych poszukiwań znalazłem również dość uniwersalną rozmiarówkę puzzli, którą wrzucam poniżej. Myślę, że to może Ci się przydać jak będziesz szukał puzzli dla swojego dziecka.

Ilość elementów Sugerowany wiek Średnia wielkość elementu (cm)
Puzzle 4000 9+ 1,7×1,5
Puzzle 3000 9+ 1,6×1,4
Puzzle 2000 9+ 1,9×1,7
Puzzle 1500 9+ 1,6×1,4
Puzzle 1000 9+ 1,9×1,7
Puzzle 500 9+ 1,9×1,7
Puzzle 260 8+ 1,9×1,7
Puzzle 120 6+ 2,8×2,2
Puzzle 60 5+ 3,8×3,2
Puzzle 30 4+ 4,6×5,3
Puzzle 20 MAXI 4+ 10×12
Puzzle 40 MAXI 4+ 8×7,4

Puzzle dla 2 latka

Po długich poszukiwaniach natchnąłem się na  wspaniały zestaw czuczu Puzzle do pary ze zwierzątkami, o taki jak na załączonym obrazku poniżej.

puzzle_dla_dziecka_2_latka_box

Urozmaicamy zabawę puzzlami

Zestaw składa się z 20 elementów, jeden  obrazek składa się z dwóch elementów. Głównymi bohaterami układanek są zwierzaki. Zatem możemy z dzieckiem wchodzić w interakcję podczas układania – prosząc aby ułożyło świnkę, krówkę, konika czy kotka. Każde zwierzątko ma inny kolor tła, wobec tego tak małemu dziecku jak moja niespełna dwuletnia córka – będzie trochę łatwiej – dodatkowo możemy uczyć dziecko kolorów, a także dźwięków jakie dane zwierzątko wydaje.
Wykonanie graficzne jest bardzo ładne, puzzle są dość solidne a przez to, że są na nich kontrastujące kolory dodatkowo przyciągają uwagę dziecka – to naprawdę zachęca dziecko do zabawy.

My potrafimy bawić się tym zestawem nawet kilkanaście razy w tygodniu – przypuszczam, że niedługo będę musiał zakupić kolejny, ponieważ obecnie już dziecko leci z pamięci i zbyt szybko mu to idzie 😉

Ale to co istotne to pamiętaj, aby dziecko zaczynało od 2 puzzli i zależnie od tego jak mu to układanie wychodzi możesz kupować coraz bardziej złożone puzzle składające się z większej ilości elementów. Grunt to dostosować puzzle do indywidualnych umiejętności Twojego dziecka, zatem obserwuj i odpowiednio reaguj, ale nie pomagaj dziecku za nadto – powstrzymaj się ! Daj rozwijać się swojemu dziecku. Ty najwyżej kup sobie jakiś bardziej wymagający zestaw z 1000 elementów, to trochę ostudzisz swoje zapędy 😉

Poniżej wrzucam kilka zdjęć, jak wygląda zestaw

puzzle_dla_dziecka_2_latka_czuczu_1

puzzle_dla_dziecka_2_latka_czuczu_2

Życzę wspaniałej zabawy i cudownych chwil spędzonych w towarzystwie Twojego dziecka, podczas układania puzzli!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s