wybór żłobka - żłobek prywatny czy państwo

Jak wybrać żłobek dla dziecka

Wybór żłobka dla dziecka to nie lada gratka, dla każdego rodzica. Ja również stanąłem przed takim wyborem. Pierwsza myśl, to naturalnie – chyba w cale nie chcę oddać dziecka do żłobka. Co prawda należę do tej grupy rodziców mocno zapracowanych, gdzie od poniedziałku do piątku z dzieckiem widuję się jakieś 2 max 3 godziny dziennie, no ale mimo wszystko z drugiej strony należę do tych raczej „nad opiekuńczych” oraz „zbyt troskliwych”.  W związku z tym zważywszy na przeróżne historie, które miały miejsce w ostatnich latach z udziałem „żłobków” – dość trudno było i nadal jest mi się przełamać, aby wypuścić dziecko do rzeczonego żłobka.
Niemniej jednak mam również świadomość, że socjalizowanie się takich maluchów jest niezwykle istotne, aby szybciej i lepiej się rozwijały, stąd też decyzja, że jednak wyślę dziecko do żłobka, bo jest to potrzebne do jego rozwoju.

zlobek_prywatny_czy_panstwowy

Żłobek prywatny czy państwowy?

Otóż, przeszedłem tę całą drogę i moje obserwacje są następujące, żłobki prywatne zazwyczaj zdecydowanie lepiej wyglądają wizualnie, ponieważ są tyle co po dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Ściany są pięknie odmalowane, sprzęty i zabawki nowe, wszystko śliczne i pachnące. Jednak uwaga, bo to może być złudne, naturalnie kwestia wizualna przedszkola, jest niezwykle istotna ale to kto zajmie się Twoim dzieckiem w tym konkretnym prywatnym żłobku w mojej ocenie jest zdecydowanie bardziej istotne.
Zatem nie podejmuj pochopnej decyzji pod wpływem chwili, bo często bywa tak, że w żłobku państwowym, Twoje dziecko otrzyma lepszą opiekę niż w prywatnym, gdyż w prywatnym często aby dopełnić obowiązki z zakresu umowy unijnej – werbujecie się wychowawców w ostatniej chwili, byle tylko otrzymać dofinansowanie, nie przejmując się za wiele jakie umiejętności praktyczne dany opiekun posiada.
Poza tym dochodzi jeszcze kwestia finansowania, żłobek państwowy to zazwyczaj miesięczne koszty rzędu do 200 – 300 zł wraz z posiłkami dla dziecka, a w przypadku żłobka prywatnego te koszty mogą sięgać śmiało kwoty 1000 zł a często nawet i wyższej. Pamiętaj, droższe, bardziej eleganckie i czystsze nie oznacza, że lepsze. Dlatego każde przedszkole, które rozważasz dla Twojego dziecka musisz dokładnie sprawdzić, nie tylko od strony wizualnej, ale również merytoryczno-pedagogicznej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żłobka

Kwestii na które należy zwrócić uwagę wybierając żłobek jest naprawdę bardzo wiele, niemniej jednak postanowiłem zgrupować je w kilku punktach dodając po kilka zdań krótkiego objaśnienia.

Ilość dzieci w jednej grupie w żłobku

Im więcej dzieci znajduje się w jednej grupie, tym gorzej chociażby na ilość zarazków rozsiewanych przez dzieci i ich skłonność do chorowania. Zatem im większe skupisko tym większe prawdopodobieństwo, że któreś z dzieci jednak będzie chore.

dużo dzieci w żłobku

Ilość personelu przypadającego na jedną grupę w żłobku oraz jego kwalifikacje

Uznaje się, że 8 dzieci to jest max jaki przypada na jednego opiekuna
Dowiedz się jakie kwalifikacje mają osoby, które będą zajmować się Twoim dzieckiem. Ale nie patrz w papiery, porozmawiaj z opiekunami, którzy będa mieli styczność z Twoim dzieckiem zobacz jacy są

Warunki w których przebywają maluchy w żłobku

Czy w salach i toaletach jest czysto, czy nie śmierdzi stęchlizną, czy leżaczki na których będą spały dzieci są w miarę całe i bezpieczne.

Czy i jaki plac zabaw posiada żłobek

Zweryfikować, czy jest bezpieczny, czy nie jest połamany, czy dziecko może sobie na nim zrobić krzywdę w wyniku braku należytego zabezpieczenia lub wystających śrub i gwoździ.
A także bardzo prozaiczne, czy na terenie na którym zlokalizowany jest plac zabaw nie ma np potłuczonego szkła.

plac zabaw dla dzieci w żłobku

Wykaz zajęć dodatkowych oraz defaultowy plan zajęć w żłobku

Zobacz, czy ktoś w tym żłobku poczuwa się do tego aby zapewnić dziecku rozrywkę, czy tylko dzieci same sobie będą ową rozrywkę dostarczać razem się bawiąc ze sobą

Posiłki w żłobku oraz sposób ich przygotowania

Bardzo istotne w przypadku, gdy dziecko musi spożywać posiłki, które ty dostarczasz – np ze względów zdrowotnych. Ale z drugiej strony czy jogurty np są naturalne i mixowane z owocami czy kupowane najgorsze sorty przesładzanych jogurtów.

Odległość żłobka od naszego domu

Nie ma co ukrywać, że to jeden z ostatnich punktów, ale równie niezwykle istotny, bo jeżeli żłobek jest na drugim końcu miasta i masz jechać do niego godzinę a później kolejną do swojej pracy, to w podróży Ty spędzisz jakieś 3,5h a Twoje dziecko 2h raczej słaby pomysł. Wybieraj żłobki zlokalizowane stosunkowo niedaleko, to znacząco ułatwi życie Tobie i Twojemu dziecku.

Podsumowanie wyboru żłobka dla dziecka

Sam widzisz, że kwestii na które należy zwrócić uwagę jest naprawdę sporo, dlatego musisz się dość dobrze do projektu wyboru żłobka przygotować, to naprawdę odpowiedzialny krok, który Twojemu dziecku może bardzo wiele dać, ale również wiele mu zaszkodzić, jeżeli żłobek który wybierzesz nie będzie dla Twojego dziecka odpowiedni.

Pamiętaj w każdym żłobku powinieneś mieć możliwość wejścia do sali podczas, gdy Twoje dziecko odbywa w niej zajęcia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s