piaskownica dla dzieci - dzieci kochają piaskownice

Piaskownica – zabawy z dzieckiem

Piaskownica dla dziecka to prawdziwy raj. Dzieci uwielbiają zabawy w piaskownicy, ponieważ rozwijają równolegle wiele swoich umiejętności od kreatywności przez zręczność aż po interakcje z innymi dziećmi – niezależnie od wieku. Moja córcia może godzinami przebywać w piaskownicy, budować tunele, kopać dołki – po czym zasypywać je lub zagrabywać grabkami.

wyprawa mojej córci do piaskownicy

Jak urozmaicić dziecku zabawę w piaskownicy

1.  Podstawowe narzędzia pracy w piaskownicy

Pamiętaj, żeby zawsze zabierać dziecku do piaskownicy dedykowane zabawki, takie jak grabki, szpadelek, wiaderko, foremki czy siteczko. Aczkolwiek postaraj się urozmaicić mu zestaw narzędzi o jakieś dodatkowe miseczki z kuchni – koniecznie plastikowe, ale których nie używasz do jedzenia i które momentalnie nie zostaną zrujnowane przez kontakt z piaskiem. Fajnie jak zabierzecie ze sobą również figurki, które przy wykańczaniu zamków będą jak wisienka na torcie.

2.   Weź ze sobą wodę do piaskownicy

Koniecznie pamiętaj, aby zabrać ze sobą butelkę z wodą do piaskownicy – im większa, tym lepiej. Dzięki temu będziecie mogli zmoczyć piasek, który stanie się bardziej podatny na formowanie. A po wykopaniu dołka będziecie mogli zalać go wodą i zrobić jeziorko przy zamku. To uatrakcyjni znacząco zabawę dziecku – sprawdzone!

3. Konwersuj z dzieckiem podczas zabawy w piaskownicy

Podczas zabawy nie zapominaj o konwersacji z dzieckiem. Opisuj głośno i wyraźnie czynności, które w danej chwili wykonujecie i chwal dziecko. Szczególnie opisywanie czynności, tyczy się dzieci, które jeszcze są przed etapem mówienia lub w jego trakcie (i jeszcze słabo sobie z nim radzą).

4. Budujcie w większej grupie

Zaproście do zabawy inne dzieci a także i rodziców. Niech Twoje dziecko wchodzi w interakcje z innymi dziećmi,  buduje relacje i pozyskuje pierwsze znajomości i przyjaźnie a także uczy się dzielić. Ty również będziesz miał okazję przyjemniej spędzić czas a nowe znajomości mogą Ci się przydać.
Niemniej zapraszając inne dzieci do zabawy, musisz liczyć się z tym, że mogą też być tego „przykre konsekwencje” w postaci nieporozumień, między dorastającymi maluchami. O ile nie dochodzi do rękoczynów i nadmiernego wyrywania sobie w nieskończoność tego samego przedmiotu lub niszczenia wzajemnie swoich budowli to raczej obserwuj i nie interweniuj – to wszystko co będzie się podczas takich nieporozumień dla Twojego dziecka stanowi również istotny element w edukacji zwanej „życiem”.

Zaręczam jednak, że nie unikniesz sytuacji w których do rękoczynów i sporych złośliwości dojdzie, ważne jest wówczas jak Ty do tego podejdziesz. To co mogę polecić ze swojego doświadczenia. Interweniuj i wytłumacz swojemu dziecko co należy robić a czego nie należy robić i że dzielenie się to normalna rzecz. Jeżeli sytuacja się powtarza i Twoje interweniowanie na placu zabaw daje mizerne rezultaty zabierz dziecko z piaskownicy i na spokojnie raz jeszcze wyjaśnij mu w domu w czym tkwi problem.

piaskownica - szpadelek, grabki, wiaderko, sitko i inne

Bezpieczna zabawa w piaskownicy – czyli jak?

1. Ogrodzone piaskownice

Istotną kwestią w przypadku każdej piaskownicy jest to, aby była w pełni ogrodzona. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko kontaktu dziecka z odchodami kotów, psów oraz innych zwierzątek. W przeciwnym wypadku ryzyko zawsze będzie wysokie a konsekwencje bardzo gorzkie.

2. Buzia szczelnie zamknięta

Pilnuj, aby dziecko nie brało, żadnych przedmiotów do ust a w szczególności piasku czy brudnymi rękoma w buźce nie majtało bo drobnoustroje nie śpią i są wszędzie.

3. Higiena po powrocie do domu

Po powrocie do domu umyjcie zabawki a także rączki – nie rób tego za dziecko rób to z dzieckiem! Bo po zabawie należy posprzątać.

Miłej zabawy!!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s