sprzątanie pokoju z dzieckiem

Sprzątanie razem z dzieckiem

W pewnym momencie każdy z nas zadał sobie pytanie lub je lada chwila zada „kiedy zacząć uczyć dzieci porządku? „.

Niestety odpowiedź na to pytanie nie należy do prostych i nie ma jednej utartej zasady.
Domyślam się, że Cię trochę zawiodłem i pewnie zastanawiasz się nad zasadnością czytania pozostałej części wpisu.. ale może jednak zachęcić powinien Cię fakt, że podam Ci kilka sposobów na to jak stymulować dziecko, aby cały proces nauki sprzątania u dziecka wszedł na dobre tory.

Dziecko wykazuje pierwsze oznaki sprzątania i porządkowania

Nim jednak o samych sposobach, to słów kilka jeszcze o moich obserwacjach. Otóż moja półtoraroczna córcia swoje pierwsze zainteresowanie sprzątaniem wykazała wyciąganiem brudnych ciuchów z kosza do prania – ja segregowałem te ciuchy, następnie wybieraliśmy tę kupkę która najbardziej zasługiwała na wypranie w pierwszej kolejności.
Drugim symptomem zainteresowania porządkami było wspólne rozpakowywanie zmywarki, gdzie zadaniem mojej córki, było wyciąganie sztućców z koszyczka zmywarki, miała wyższe aspiracje, bo sięgała do talerzy, ale jednak uznałem, że to jeszcze niezbyt bezpieczne dla niej.
W ten sposób zaobserwowałem , że córa zaczyna interesować się coraz mocniej szeroko pojętymi porządkami i to natchnęło mnie na udzielenie sobie odpowiedzi na pytanie „kiedy zacząć uczyć dziecko porządku?”

sprzątanie zabawek z dzieckiem - uczymy dziecko porządku

Dziecko obserwuje Cie, gdy sprzatasz i czerpie dobre praktyki i nawyki

Dzieciaczki są doskonałymi obserwatorami, chcą nas naśladować we wszystkim co robimy. Zatem jeśli będziemy im dawali dobry przykład to w ten tylko sposób dostarczymy im jednego z mocniejszych bodźców lub tzw „dobrych praktyk” . Pamiętajmy jednak, że sprzątanie zabawek rządzi się absolutnie innymi prawami dlatego ostrożnie,  cierpliwie i spokojnie z tą częścią edukacji w ramach sprzątania. Niewykluczone, że gdy powiesz – „sprzątamy zabawki” to dziecko zacznie je wyciągać z pudełek i robić jeszcze większy bałagan.  Ale pamiętaj tylko cierpliwość Cię uratuje i przypadkiem nie pomagaj dziecku za nadto, nie przymuszaj go i cierpliwie pokazuj o co Tobie konkretnie chodzi.

Kilka porad jak stymulować chęć Twojego dziecka do sprzątania jego zabawek

  1. Team work – świetnie sprawdzi się teamwork, który będzie polegał na wrzucaniu zabawek z odległości do pudełka, niech dziecko początkowo podaje Tobie a Ty wrzucaj z jakiejś bezpiecznej odległości, żeby jednak te przedmioty wlatywały do pudełka. Co by dziecko nie odebrało tego na opak – że po prostu przerzucacie zabawki z miejsca na miejsce.
  2. Naśladownictwo – to kolejny sposób, gdy bierzesz zabawkę głośno i wyraźnie komentujesz jakie czynności wykonujesz i zachęcasz dziecko, żeby zrobiło to samo, pokaż tę czynność kilkukrotnie zawsze komentując głośno i wyraźnie co w danej chwili robisz a następnie zachęć dziecko aby zrobiło to samo.
  3. Sprzątanie na czas – od razu uprzedzam, że metoda raczej dla tych trochę starszych dzieci, które rozumieją co to zegarek i o co w nim chodzi (nie zrozum mnie źle na zegarku znać się nie muszą), ale może nastaw po prostu minutnik do gotowania jajek lub stoper na swoim telefonie i najpierw pozwól, żeby dziecko w ciągu 60 sekund pozbierało i poskładało tyle zabawek ile zdoła a następnie Ty to zrób. Naturalnie – musisz przegrać, bo wówczas będziesz miał świetną podstawę ku temu aby powiedzieć. „Kochanie wygrałaś” więc sprzątnij razem z ojcem do końca, albo pokaż mi jak Ty to zrobiłaś raz jeszcze.
  4. Dostępność zabawek – niech do zabawy będą dostępne tylko te zabawki, którymi najczęściej bawi się Twoje dziecko. Wszystkie starsze/mniej atrakcyjne zabawki po prostu wynieś do piwnicy albo wspólnie ze swoim dzieckiem wybierzcie się np do domu dziecka lub innego przedszkola i podarujcie dzieciom bardziej potrzebującym. Alternatywnie może być jeszcze jakaś piwnica – ale pewnie lepiej będzie jednak zrobić z tych zabawek realny pożytek.

To są moje sposoby na naukę dziecka aby robiło porządek ze swoimi zabawkami.

A jakie Ty znasz metody?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s