odstawiamy-dziecko-od-butelki

Jak pożegnać butelkę

Jedzenie z butelki za pośrednictwem smoczka to podstawa a zarazem rytuał tudzież nałóg (od pewnego momentu) każdego malucha. Butelka pełni kilka istotnych funkcji w jego życiu. Między innymi poza samą funkcją „karmienia”, symuluje funkcje piersi matki czyli uspokaja i daje bezpieczeństwo dziecku. Istnieją różnie teorie na temat tego kiedy i jak powinno się podejść do odstawienia butelki, niemniej jednak należy pamiętać o tym, że w pewnych okolicznościach nie powinno mieć to miejsca a w pewnych jest nawet bardzo wskazane.

rezygnacja z karmienia dziecka butelką ze smoczkiem

W jakim wieku odstawić  butelkę

Większość publikacji przywołuje wiek 12 miesięcy jako ten przełomowy moment w którym powinniśmy wprowadzać inny typ butelek lub kubków. Jako że w tym okresie dziecko uczy się bardzo wielu nowych rzeczy (m.in. chodzenia) i jest w ciągłym „gazie” poznawczym, plus jeszcze nie jest tak mocno przywiązane do przedmiotu a także nie jet w okresie buntu, najłatwiej będzie odebrać mu butlę.
Im dziecko starsze, tym mniej sprzyjające okoliczności mieć będziemy – z dość prozaicznego powodu – dziecko coraz bardziej zacieśni więzi z butelką i smoczkiem a dokładając do tego okres buntu 2 latka, który może się pojawić wcześniej – to z odstawieniem butelki może być naprawdę ciężko.

Jaki kubek do picia dla dziecka wybrać

Rodzajów kubków dla dzieci 1 rok+ są naprawdę dziesiątki – producenci nas po prostu rozpieszczają w tym aspekcie. Mając świadomość, że kubek powinien być przede wszystkim bezpieczny, wybierz ten z nietłukącego się plastiku.
Najlepiej będzie, jeśli na te zakupy zabierzesz ze sobą swoje dziecko i koniecznie zainspiruj je do tego, aby pomogło Ci wybrać kubek. Jeśli możesz sobie pozwolić na zakup więcej niż jednej sztuki, to kup więcej różnych typów – dzięki czemu wspólnie z Twoim dzieckiem, przekonacie się który kubek najbardziej przypadnie „Wam” do gustu – z dzióbkiem, z rurką czy może z klasycznym kubkiem z taśmą anty-wyciekową. Poza tym zawsze później możesz użyć argumentu, że po to kupiliście kilka kubków, które podobało się Twojemu Maluchowi, że stara butelka już nie będzie potrzebna.

Przekonanie dziecka do stosowania kubka

To też nie lada wyzwanie, nie wystarczy tylko kupić ale zazwyczaj jeszcze będziesz musiał użyć dobrych argumentów, aby Twoja pociecha zaczęła korzystać z nowo nabytego kubeczka – nawet jeśli sama brała udział w procesie kupna.
Warto rozpocząć proces przekonywania dziecka do kubeczka od częstowania misiów nowo nabytym kubeczkiem tudzież innych pluszaków będących ulubionymi Twojego dziecka.
Alternatywnie zasymuluj, że Ty sam z tego kubeczka również pijesz, żeby zainteresować dziecko i żeby samo spróbowało. To co ważne to bądź konsekwentny i nie dawaj w nowym kubku tylko wody bądź soku a w starej butelce ze smoczkiem mleka, bo całe starania pójdą na marne. W razie gdyby się nowy kubek niekapek zaczął blokować – to po prostu bardziej rozcieńczaj mleko.

Trzymam za Ciebie kciuki!

Bo mnie się udało!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s