jak pozbyć się smoczka u dziecka

Sposoby na pozbycie się smoczka.

Pozbywanie się smoczka to jedno z największych wyzwań dla Ciebie i Twojego dziecka. Myślę że śmiało porównywalne z odstawieniem dziecka od piersi matki, które przez dłuższy okres było karmione piersią i nie bardzo chciało lub nie bardzo umiało pić z butelki  wraz z  późniejszymi perturbacjami wynikającymi z owego przyzwyczajenia do jedzenia wprost z piersi.
Smoczek w przypadku dziecka, jest niczym innym jak sposobem na uspokojenie się – jeżeli jesteś nałogowcem np palisz papierosy to śmiało można to porównać. Zatem wyobraź sobie, że z dnia na dzień – bez żadnych wspomagaczy ktoś odbiera Ci Twój nałóg, który Cię uspokaja i relaksuje. Brzmi okrutnie? Niestety takie jest i bądź gotów na to, że lekko nie będzie.

próbujemy pozbyć się smoczka u dziecka

Pierwszy okres na odstawienie smoczka

Jednym z lepszych okresów w życiu dziecka na odstawienie smoczka jest okres między 4 a 5 miesiącem życia. W tym właśnie okresie odruch ssania przechodzi w nawyk i jeżeli w tym okresie nie uda Ci się „odebrać” smoczka dziecku, to później będzie to już walka z przyjemnym nawyko-nałogiem dziecka co będzie o wiele większym wyzwaniem zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego brzdąca.

Drugi dobry moment na odstawienie smoczka

Generalnie rzecz ujmując, zarówno stomatolodzy jak i logopedzi alarmują, że jeżeli dziecku nie odbierzesz smoczka max do 2 roku życia to,  Ci pierwsi twierdzą że choćbyś wyparzał smoczek to i tak nie pozbędziesz się wszystkich drobnoustrojów na smoczku – zatem zwiększasz znacząco prawdopodobieństwo nabycia przez dziecko próchnicy – bo jak się okazuje smoczek to idealne miejsce dla drobnoustrojów, które są za ten nieprzyjemnym zębny problem odpowiedzialne.
Logopedzi twierdzą natomiast, że smoczek od pewnego momentu ma bardzo negatywne skutki dla dalszego rozwoju zgryzu, co później rzutuje m.in. na złe wymawianie przez dzieciaczka literki „R” itp.
Okazuje się, że kolejnym dobrym a właściwie najlepszym i niejako ostatecznym momentem, kiedy powinniśmy „odebrać” dziecku smoczek to okres między 18 a 24 miesiącem. Właściwie to jeden z ciekawszych okresów w życiu dziecka, bo w tym okresie tak jak zapewne kojarzysz z poprzedniego wpisu „Uczymy korzystać dziecko z nocnika” – dziecko również uczy się siadania na nocniku.

Kilka metod na to jak się pozbyć smoczka u niemowlaka

  • zabawiaj dziecko, kołysz – rób wszystko, żeby odciągnąć uwagę dziecka od smoczka
  • nie pozostawiaj smoczka w zasięgu wzroku dziecka
  • bądź konsekwentny w działaniu, bo jeżeli raz ustąpisz – to cały trud pójdzie na marne
  • nie pozbywaj się smoczka wtedy, gdy towarzyszą temu okoliczności, które mogą mieć wpływ na to, że dziecko owego smoczka do uspokojenia będzie potrzebowało (przeprowadzka, choroba)
  • odcinaj smoczek kawałkami – codziennie po kawałku, możliwe, że dziecko samo zniechęci się tym, że nie może utrzymać smoka w ustach i samo go odtrąci na dobre

Kilka metod na to jak się pozbyć smoczka u starszego dziecka

  • opowiedz dziecku historię o tym, że jest już duże a smoczek jest dla maluszków i został ofiarowany np małym myszkom czy innym „zwierzaczkom” które dziecko bardzo lubi – doceń, że Twój malec jest taki dzielny
  • zepsuj smoczek – pokaż dziecku i wyjaśnij, że smoczek jest już sfatygowany stary i należy się go pozbyć
  • pozbądźcie się smoczka świadomie razem – jeżeli pozbędziecie się smoczka razem z Twoim malcem to później jeżeli dziecko będzie go chciało ponownie – przypomnij mu o tym, że to on podjął taką decyzję i wyrzucił go razem z Tobą.
  • wykorzystuj również sytuacje, gdy dziecko jest wyeksploatowane całodziennymi zabawami i zasypia bez smoczka, nie pchaj mu go na siłę do ust – tego typu sytuacje również powinny się przyczyniać do odstawiania smoczka
  • dziecko mając około 2 lat zaczyna mocno manifestować swoją samodzielność – powtarzając – ja sam – zatem to idealny moment, żeby dziecku wyjaśnić, iż jest duże, samo robi lub chce robić większość czynności a smoczek jest dla małych dzieci

Jak sam widzisz, metod na odstawienie smoczka jest bardzo wiele – różnych dla różnego wieku – wykorzystaj te, które opisałem powyżej jestem przekonany, że któraś z metod zadziała albo mix kilku z nich.
Pamiętaj to co najistotniejsze w tym całym zabiegu „odstawiania” smoczka jest Twoja konsekwencja, jeżeli jej nie będzie to marne szanse na powodzenie całej akcji.A w  sytuacjach kryzysowych, gdy już będziesz chciał odpuścić z „odstawieniem smoczka” – pomyśl sobie, że Twoje dziecko będąc nastolatkiem będzie Ci wdzięczne za brak złego zgryzu i piękne zdrowe zęby – to powinno Ci pomóc.

Trzymam kciuki!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s