dziecko myjące zęby

Kiedy zacząć myć ząbki dziecku

Jestem przekonany, że tak jak i w moim przypadku kwestia mycia ząbków Twojego dziecka wpadła Ci do głowy niezbyt szybko – bo najzwyczajniej w świecie byłeś zafrasowany przyzwyczajaniem się do nowej sytuacji w domu i do nowych obowiązków. Ogólnie rzecz biorąc jeszcze układałeś sobie w głowie obecność nowego członka rodziny w swoim domu.
Generalnie nie miej sobie za złe, ja też miałem ten sam problem – niemniej jednak jeżeli jeszcze należysz do tych co to mycie ząbków u swojego bąbelka ma przed sobą – postanowiłem przygotować kilka cennych (mam nadzieję) rad jak sobie z myciem zębów u dziecka poradzić oraz jak do niego przygotować.

dziecko szczotkujące zęby

1. Mycie ząbków dziecka zacznij jak najwcześniej

„Mądre” książki mówią, aby nawet start mycia ząbków a właściwie to dziąseł miał miejsce jeszcze jak te ząbki się nie pojawią. Wówczas należy przemyć jamę ustną wyjąłowioną gazą od rana oraz drugi raz wieczorem.

2. Kup pierwszą szczoteczkę do mycia zębów dziecku

W momencie gdy pojawią się pierwsze ząbki – dokonaj zakupu szczoteczki. Będzie to dość nietypowa szczoteczka, gdyż pierwsza szczoteczka do mycia zębów dla dzieci jest zakładana na palec. Tak jak byś obciął palec w rękawiczce lateksowej tylko tworzywo z którego wykonana jest taka szczoteczka jest oczywiście grubsze i gumowe – zazwyczaj przezroczyste – i do tego obciętego palca rękawiczki lateksowej „dokleił” włosie.
W początkowej fazie szczotkuj ząbki dziecka dwa razy dziennie z użyciem wyłącznie wody i staraj się płukać szczoteczkę kilkukrotnie podczas procesu mycia ząbków. Pamiętaj aby włosie szczoteczki było sprężyste. Jeżeli wizualnie widzisz, że straciło swój pierwotny kształt to kup kolejną szczoteczkę.

3. Zakup kolejnej szczoteczki do mycia zębów dziecku
W momencie gdy ząbków pojawi się już większą liczba, to wówczas dokonaj zakupu klasycznej szczoteczki do zębów, przy czym na pewno z miękkim włosiem. W przeciwnym wypadku mógłbyś poranić swojemu dziecku dziąsełka.

pierwsza szczoteczka do zębów dla dziecka

4. Jeżeli myjesz zęby dziecku to myj prawidłowo

Jeśli zacząłeś myć zęby dziecku to bądź konsekwentny i nie poddawaj się, nawet jeśli dziecko grymasi i nie bardzo mu pasuje to mycie zębów. Początkowo dziecko będzie badało, czym jest ta szczoteczka i czemu memłasz mi tato w ustach – o co Ci chodzi? Więc będzie gryzło szczoteczkę, będzie ją próbowało wysunąć językiem, może nawet zacząć płakać. Więc nic na siłę, stopniowo i powoli. Wybacz, ale nie będę Ci podawał jak prawidłowo przesuwać szczoteczką po ząbkach małemu dziecku – bo po prostu jest to nierealne.

5. Wybierz odpowiednią pastę do zębów

Jeżeli dziecko jeszcze nie potrafi odpluwać no to wybierz pastę bez fluoru. Jeżeli natomiast dziecko odpluwać będzie potrafiło, to wybierz z fluorem. Oczywiście, możesz też myć wodą jak powyżej napisałem, ale warto już dziecko przyzwyczajać chociaż trochę do specyficznego smaku pasty, które będzie dla niego absolutną nowością.
Warto po przemyciu zębów pastą później jeszcze przemyć czystą szczoteczką i wodą, żeby nadmiary pasty jednak w miarę możliwości usunąć z jamy ustnej, żeby dziecko nie połknęło nazbyt dużo tej pasty.
Dawkowane pasty: max pół ziarnka groszku.

6. Chroń zęby dziecka przed próchnicą – dobrymi praktykami

Nie dawaj dziecku butelki z sokiem czy słodką herbatą, którą bawi się przez dłuższy czas liczony w dziesiątkach minut. A już całkowicie wykluczone jest dawanie dziecku butelki z kaszką do spania lub z sokiem – to będzie dla jeszcze niezbyt stwardniałej struktury zęba idealne miejsce na pojawienie się próchnicy

7. Chodź z dzieckiem do dentysty

Niby banał, niby frazes ale jeżeli Twoje dziecko ma już np półtora roku lub więcej to teraz sobie odpowiedz na pytanie ile razy byłeś z nim w tym czasie u dentysty. Dorosłym zaleca się wizyty co pół roku to z dzieckiem powinieneś być 2-3 razy!A im wcześniej zaczniesz dziecko zaznajamiać z Panią/Panem w białym fartuchu, którzy nic złego w buźce nie robią tym dziecko chętniej później będzie do tego dentysty chodziło.

8. Wyrób nawyk mycia zębów u dziecka

Naturalnie to dotyczy starszych dzieci, które już same będą w stanie szczotkować zęby. Ale wszystkimi wyżej opisanymi działaniami dziecko mniej lub bardziej świadomie pewne czynności będzie wykonywało. Więc przyłóż się do tego  bo dentysta tani nie jest. Jak miałeś kanałowe to na pewno wiesz o czym mówię 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s