szelki dla niemowlaka do nauki chodzenia

Szelki do chodzenia dla niemowlaka

Dzisiejszy wpis będzie na temat kolejnego dość przydatnego gadżetu,  który wesprze rozwój dziecka w aspekcie chodzenia. Czy warto go stosować i na co zwrócić uwagę przy zakupie szelek do chodzenia dla niemowlaka – zapraszam do lektury.

pierwsze szelki dziecka

Aktywność fizyczna dziecka

Jak już pewnie zaobserwowałeś Twoje dziecko w drugiej połowie pierwszego roczku zaczyna wykazywać nadzwyczajne chęci w ramach aktywności fizycznej i ogólnie rozumianego przemieszczania się. Cały proces zaczyna się od przewracania z brzucha na plecy i z powrotem, przez pełzanie, czołganie się, czworakowanie, aż po siadanie i wreszcie wstawanie a finalnie stawianie pierwszych kroczków i chodzenie. No dobrze później też i bieganie aczkolwiek nie o tym wpis .

Nauka chodzenia dziecka jest celem samym w sobie

Chodzenie jest celem samym w sobie do którego dąży zazwyczaj maluszek, a także i rodzic trzymając kciuki, żeby dziecko jak najszybciej dobrnęło w swoim rozwoju do tego wiekopomnego milestone’a. Każdy z rodziców ma swoje pomysły i sposoby, na to aby wspierać dziecko w dotarciu do celu jakim jest osiągnięcie umiejętności chodzenia, wspierając się różnymi metodami. Jedną z takich metod jest właśnie zastosowanie szelek do nauki chodzenia, które jak wielu twierdzi daje fajnego boosta w całym tym procesie.

Co do samego dziecka, to od pierwszych miesięcy zaobserwować można, że jeśli dziecko jest w stanie pokonać jakąkolwiek odległość niezależnie od tego w jaki sposób pełzając, czworakując czy chodząc, to będzie robiło wszystko i wkładało wszystkie siły, aby mu się to udawało coraz częściej i coraz szybciej a wiadomo, że krocząc to sposób zdecydowanie najszybszy – zatem naturalnie będzie się starało do tego dążyć. Kwestią zupełnie indywidualną jest, czy będzie chciało się wspierać przy tym różnego rodzaju wspomagaczami czy będzie chciało samo „dojść do wszystkiego”.
Ważne abyś te sygnały dobrze u dziecka rozszyfrował i nie robił niczego wbrew jego woli. Bo możesz je nie tylko zniechęcić, jeżeli na siłę będziesz chciał pewne procesy przyspieszyć, ale wręcz zrobić mu krzywdę przez co cofnie się w rozwoju. No dobrze stwierdzenie „cofnie w rozwoju” to może zbyt radykalne stwierdzenie, ale na pewno zahamuje znacząco to jego rozwój. Także miej się na baczności i obserwuj i bądź „domyślny” jak mawia moja partnerka! 😉

Szelki do nauki chodzenia czy to już…

Szelki do nauki chodzenia to sporo zalet dla dziecka jak i dla rodzica, są też pewne wady a może bardziej i zagrożenia. Ale najpierw o zaletach.

Zalety szelek do nauki chodzenia dziecka z punktu widzenia dziecka

  • ogólna stymulacja w rozwoju chodzenia i znaczące przyspieszanie tego procesu
  • utrzymywanie pionowej postawy – nabywanie właściwych wzorców
  • większa stabilność ciała
  • zwiększanie pewności dziecka i jego świadomość
  • zapobieganie upadkom dziecka i dotkliwym siniakom oraz guzom
  • lepsza eksploracja nowej czynności
  • bezpieczeństwo dla samego dziecka – może złapać się tych szelek

Zalety szelek do nauki chodzenia dziecka z punktu widzenia rodzica

  • brak schylania i garbienia – komfortowa postawa
  • możliwość dostosowania długości szelek do rodzica, który aktualnie – prowadza dziecko
  • spokój psychiczny – brak stresu związanego z tym, że dziecko zrobi sobie krzywdę

Czy stosować szelki do nauki chodzenia dla dziecka – podsumowując

Jak widać zalet jest naprawdę sporo, aczkolwiek są też i wady, generalnie nie chcę ich nawet wypisywać, bo po przeczytaniu zalet nasuwają się one od razu samo. Przesłanie w ramach wad czy minusów – jak zwał tak zwał, nie bądź drogi tatusiu zbyt wygodnicki i też pomęcz trochę swoje plecy i kolana przy asekurowaniu dziecka, bo jak dziecko nauczy się chodzić i z tych szelek Ci wyjdzie to znowu nie pozna podstawowych zasad fizyki Twoja pociecha i finalnie może sobie zrobić krzywdę z 10 krotnie większą siłą. Bo jednak przy tych wszystkich upadkach, guzach i innych urazach dziecko też uczy się świata.

Jak mawia stare polskie przysłowie „wszystko dobre, tylko z umiarem..” i do tego umiaru będę Ciebie serdecznie namawiał.

A kończąc już wpis, moja córa jest przykładem dziecka, które szelki mimo wielu prób i podejść z różnych stron powodowało wpadanie w ciężki płacz a wręcz spazmy. Natomiast wszystkim moim znajomym szelki pomogły w „rozbujaniu” dzieciaczka na nogach.
Niemniej przyczyny się domyślam, zbyt późno z szelkami zaczęliśmy – zbyt późno, zbyt dużo guzów i siniaków córa zdążyła nabić a później już za bardzo ceniła sobie niezależność – stąd zakładam, że nam nie wyszło i nas ten etap w naturalny sposób ominął.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s