kupujemy pierwsze buty dla niemowlaka

Zakup pierwszej porządnej pary bucików dla niemowlaka

Garderoba dziecka dzieli się na taką, której jakość ma znaczenie oraz taka, gdzie jakość nie jest, aż tak bardzo istotna. Obuwie, to ta część garderoby, której jakość jest niezmiernie istotna dla dziecka, ma wpływ na dobre samopoczucie a przede wszystkim na poprawny rozwój dziecka.

Kiedy pomyśleć o pierwszym obuwiu

W internecie można się natknąć na opinie, że buciki to już za noworodka należy dziecku zakładać. No niestety wybacz nic bardziej mylnego. Za noworodka a nawet i później dziecko leży, ewentualnie przewraca się z pleców na brzuszek i z powrotem, pełza ewentualnie raczkuje – niby w jakim celu mu obuwie? Żeby mogło się zaczepiać o dywan przy pełzaniu? A może, żeby mu było cieplej w beciku jak jest owinięte za czasów noworodka? No chyba nie muszę dalszych pytań zadawać. O pierwszym obuwiu można pomyśleć jak dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, tudzież zaczyna już ich stawiać całkiem sporo a w domu zamiast dywanu czy wykładziny mamy płytki i/lub panele – wówczas, żeby stópki dziecku się nie ślizgały i żeby nieco mu ułatwić uczenie się chodzenia, można podjąć się zakupu pierwszych bucików – ale uważaj to nie jest takie hop-siup!

Robić zakupy z patyczkiem / sznureczkiem czy jednak z dzieckiem i żywą stópką

Otóż w procesie zakupu obuwia dla dziecka, długość nie jest wyłącznym elementem, który należy brać pod uwagę, zatem nie wystarczy, że sobie odmierzymy długość stópki i pójdziemy do sklepu z patyczkiem czy innym sznureczkiem. No zastanów się dobrze, czy kupowałeś kiedyś dla siebie buty przez internet? Nie, a może już tak? Czy nie masz obawy, że nosząc zazwyczaj rozmiar 43 lub 44 – może się okazać, że Twoja noga się nie wciśnie w nowy but o rozmiarze 44 i długość nie będzie wyłącznym elementem, która wykluczy odniesienie sukcesu w zakupie buta? Brawo! Z dzieckiem będzie dokładnie tak samo, bo poza długością stopy należy uwzględnić jeszcze szerokość stópki oraz wysokość podbicia. Dlatego do sklepu koniecznie musisz zabrać ze sobą dziecko. Generalnie dziecko musi mieć możliwość swobodnego poruszania paluszkami w bucie – no niestety nam o tym nie powie, bo jeszcze nie potrafi – ale musimy to wywnioskować w oparciu o dotyk – jak układa się stópka – czy się nie przyblokowała, gdzie sięgają paluszki. Buciki na stopę powinny wsuwać się bez problemu, pozwól dziecku chwilę w sklepie pohasać w nowych butach, jeżeli będzie siadać na piętach to znaczy, że but jest dobry, jeżeli natomiast pupa będzie między stopami tzn, że prawdopodobnie obuwie jest zbyt sztywne i musisz wybrać inne.


Materiał z którego jest obuwie dla dziecka

Materiał z którego uszyte jest obuwie dla dziecka powinien być dostosowany do pory roku oczywiście, aczkolwiek, dobrze, aby łatwo odprowadzał wilgoć i aby stópka się w nim nie pociła.

Rodzaj zapięcia dla buta dziecka

  • sznurowane – są najbardziej polecane, bo najlepiej „dopasują” się buty do stopy dziecka – tutaj chyba nie można z tym absolutnie dyskutować – to faktycznie oczywiste, tylko weź tutaj zasznuruj rocznemu dziecku buta, które ma tysiąc pomysłów „gdzie się przemieścić” na minutę. To dość karkołomne z mojego punktu widzenia
  • rzep – rzep dziecko, odepnie, dodatkowo bardzo niekorzystnie, jeśli rzep znajduje się na wysokości zgięcia, bo będzie znacząco utrudniał poprawne ruchy stopy podczas chodzenia, no niemniej jednak jest najłatwiejszy w ponownym założeniu buta dziecku.
  • Ekspres – też stosunkowo łatwe w założeniu buta, ale może uwierać dziecko – mocno zwróć uwagę na sposób wszycia ekspresu i zakończenie
  • Na gumkę – możesz być pewny, że takie buty zostaną rozklapane przez dziecko momentalnie a dodatkowo będziesz cały czas biegał za dzieckiem, żeby mu je z powrotem założyć. Będzie zupełnie jak na reklamie „..przyjemność się powtarza, się powtarza, się powtarza..”
  • Spinka – zakłada się łatwiej niż sznurowane, ale trudniej niż te na ekspres, trzymają się na stopie tak solidnie jak sznurowane. Szczególną uwagę zwróć na nity, którymi spinki są osadzone w bucie, żeby nie uwierały dziecka – najłatwiej to zweryfikować, gdy dziecko z jakieś 30 minut porusza się w butach w różnych pozycjach, wówczas ewentualne odciśnięte elementy można znaleźć na skórze dziecka.

buty dla niemowlaka

Idealna podeszwa w bucie dziecka

Podeszwa powinna być antypoślizgowa, miękka, powinna się dość łatwo zginać, powinniśmy być w stanie „skręcić” podeszwę jak przy wykręcaniu wody z ręcznika, który ręcznie pierzemy. Oddychająca, najlepiej z dodatkową oddychającą wkładką, która dodatkowo jeszcze zmiękczy całość.

Rozmiar buta dziecka

Nie powinny być większe niż o pół rozmiaru, w przeciwnym wypadku stopa będzie się ślizgała w bucie, dziecko zacznie się wywracać, nie będzie czuło się pewnie i stabilnie i może to wręcz dziecko zniechęcić do chodzenia, a w skrajnym przypadku zatrzymać rozwój w tym względzie.

Wygląd buta dziecka

No tu nie zamierzam nic doradzać, po prostu niech pasują do Twojego dziecka – niech będą w kolorystyce pasującej do ubranego Twojej latorośli.

Koniecznie nieużywane

Na pewno buty nie mogą być po starszym rodzeństwie czy od kuzynostwa – czyli po prostu absolutnie nie mogą być używane. Będą rozbite, dopasowane już do stopy innego dziecka i mogą zrobić więcej krzywdy niż pożytku, nawet jeżeli jest to marka top of the top za bimbalion zł.. Natomiast te części garderoby, na których możesz zaoszczędzić kupując w second hand opisałem w ramach wpisu Zakup ciuchów dla dziecka w second hand – czy warto

To najważniejsze elementy, które należy wziąć pod uwagę przy kupowaniu obuwia dla niemowlaka. Ja dzisiaj w przeciągu 40 minut kierując się tymi zasadami zakupiłem pierwszą parę bucików dla mojego maluszka!

A oto i one:

Pierwsze buty dla mojego dziecka

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s