Szczepionkowy zawrót głowy

Dzisiaj poruszę temat, który tak naprawdę jest jednym z najmniej przyjemnych dla dziecka jak i w sumie dla rodzica a mianowicie – sfera szczepień. Postaram się temat ująć holistycznie na tyle na ile pozwala mi wiedza. Ale generalnie podzielę się przede wszystkim tym jakie jest moje podejście do tematu szczepień dzieci, a mam nadzieję, że jest zdroworozsądkowe na tzw. chłopski rozum.

szczepienie-blog

Szczepić dziecko czy nie szczepić

Zacznę może od tego czy w ogóle szczepić dziecko, ostatnio bardzo zawrzało na ten temat w mediach – byli zapraszani specjaliści do programów publicystycznych, a także rozpisywano się na ten temat w tabloidach. To by oznaczało, że coś musi być na rzeczy. Generalnie jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, ale wyjątkowo kasę zostawię w tym wpisie na boku – bo sprawa jest arcy-poważna i kasa nie może rzutować na kwestie „zdrowia” dziecka. W internecie też jest masa materiałów i filmików na temat tego czy powinno się szczepić dziecko, nawet ten temat był podnoszony w szkole rodzenia jednak prowadząca pozostawiła decyzję po naszej stronie nie sugerując nic konkretnego, powiedziała tylko – poczytajcie, posłuchajcie, pooglądajcie – jednak to już zasiało wystarczający poziom niepokoju w naszych mocno zafrasowanych przygotowaniami do porodu głowach.

Lekarze mówią, aby szczepić dzieci

Generalnie lekarze wypowiadają się dość jednogłośnie – szczepić i to koniecznie, bo dużo się słyszy o zgonach dzieci nieszczepionych co prawda o tych szczepionych i odczynach również aczkolwiek zdecydowanie mniej. Oczywiście lekarze Ci najgłośniej krzyczący mogą być i pewnie są sponsorowani przez największe koncerny farmaceutyczne, które zarabiają krocie na szczepionkach. Jednak ja podchodzę do tego z dużym dystansem i swoje dziecko postanowiłem zaszczepić – bo wizję ludzi, którzy nakłaniali do nieszczepienia zazwyczaj na końcu swój bieg obierały na to jest nurt NEW WORLD ORDER, który karze nam szczepić dzieci i dzieciom w szczepionkach są implementowane do ciała „chipy” lub bomby z opóźnionym zapłonem, że dziecko umrze w momencie, gdy ktoś o tym zadecyduje bo na ziemi ma miejsce przeludnienie, no i to zadecydowało, iż mimo, że przez 3/4 wypowiedzi ktoś mówił o nieszczepieniu mega sensownie i przekonująco postanowiłem, że SZCZEPIMY!

Szczepić szczepionkami standardowymi, czy skojarzonymi

Kwestia jaką szczepionkę do szczepienia dziecka wybrać to kwestia sumienia i ewentualnie zasobności portfela. Można zaszczepić szczepionkami standardowymi, które są bezpłatne i w pełni refundowane przez nasze Państwo, ale jest też alternatywa tzw szczepionki skojarzone w wersji 5 w 1 oraz 6 w 1.
O co chodzi – z tymi szczepionkami skojarzonymi 6 w 1 to możliwe najmniejsza ilość ukłuć dla dziecka niemniej jest to też szczepionka najdroższa. 5 w 1 to chyba o 2 ukłucia więcej w całym cyklu szczepień niżeli w przypadku 6 w 1 aczkolwiek jest trochę taniej – no i oczywiście szczepionki standardowe – całkowicie bezpłatne jak już wcześniej wspomniałem ale jednak tych ukłuć jest zdecydowanie najwięcej.Z moją partnerką zadecydowaliśmy, że wybierzemy szczepionkę 6 w 1 żeby jak najmniej dziecko się męczyło ale od decyzji do czynu kawał drogi – niestety w tym okresie na rynku Polskim była prawdziwa bessa w kwestii szczepionek skojarzonych – Stany Zjednoczone zamówiły ogromne ilości szczepionek tego typu, ponieważ te szczepionki u nich są w pełni refundowane i niestety wystartowaliśmy ze zwykłymi i tak już dotrwaliśmy razem z naszą pociechą do końca.
Tak czy inaczej stojąc przez możliwością pełnego wyboru – wybrałbym opcję 6 w 1 i taką też bym Tobie zarekomendował.

Szczepionki na pneumokoki, meningokoki itp

Te szczepionki już są zdecydowanie bardziej kosztowne niżeli podstawowe szczepionki nawet skojarzone – dlatego musisz się dobrze zastanowić nad tym czy możesz sobie na nie pozwolić finansowo – bo przerywać się nie powinno takiego procesu szczepienia bo nie jest to jednorazowo podana szczepionka tylko jest kilka podejść, dodatkowo jeszcze dochodzi niebezpieczeństwo, że dziecko po podaniu szczepionki uleje i praktycznie takie szczepienie się nie liczy. Ja się zdecydowałem na podanie dziecku tych szczepionek i powiem szczerze, że rekomendują to samo, gdyż tyle się słyszy o tym, że dziecko zmarło w wyniku powikłań lub zachorowania na zapalenie opon mózgowych czy płuc. Ja wraz z żoną mamy sporą styczność również z innymi dziećmi dlatego postanowiliśmy naszą córcię zaszczepić i właściwie to samo mogę zarekomendować i Tobie.

Mam nadzieję, że trochę Ci rozjaśniłem w temacie szczepienia.

Reklamy

2 comments

 1. Kasia · Listopad 4, 2015

  Ja też zaszczepiłam dziecko refundowanymi i na pneumokoki. Jednak wcale nie żałuję, ze wybraliśmy więcej kłuć dla dziecka, poniewaz wydaje mi się, że te skojarzone szczepienia mogą wywoływać więcej efektów ubocznych. Ale oczywiście samą ideę szczepień wspieram, choć uważam, że kalendarz szczepień powinien ulec zmianie, a dzieci, które dostały NOP po szczepieniu powinny otrzymać wsparcie od państwa.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Kąpielowy Weekendowy · Czerwiec 7, 2016

  Kasiu, jestem absolutnie tego samego zdania, co Ty!
  Przyznam szczerze, że bardzo się bałem ostatniego potrójnego szczepienia, z serii przed ukończeniem drugiego roku życia dziecka.
  Właściwe wespół z moją partnerką byliśmy strasznie zestresowani, jedno to że przykro na to się patrzy, ale drugie istotniejsze, naczytałem się dość sporo – odczuwając wewnętrzny niepokój, że przy tej szczepionce występuje relatywnie najwięcej NOP’ów :/
  Na szczęście wszystko jest w porządku patrząc już z blisko miesięcznej perspektywy czasu po tym szczepieniu.
  Myślę, że takie komentarze jak Twój dają bardzo wiele dla osób, które w ogóle są na etapie przemyśleń, szczepić czy nie szczepić i jeżeli szczepić to czy skojarzoną szczepionką czy też wersją „sanepidoską”.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s