Basen z niemowlakiem – od kiedy powinno się zacząć

Z racji tego, że z córeczką jeździmy na rehabilitację od kilku miesięcy to zalecono nam abyśmy zapisali się z nią na basen bo to będzie dodatkowa, bardzo pozytywnie wpływająca na rehabilitację aktywność. Problem oczywiście taki – kiedy zacząć pływanie z dzieckiem? Zaczęliśmy szperać po rożnych źródłach w jednych było napisane od 3 miesięcy w innych, że dziecko powinno mieć przynajmniej pół roku w jeszcze innych, że właściwie wiek nie ma żadnego znaczenia.

Kiedy moje dziecko powinno zacząć chodzić na basen

Finalnie na basen zaczęliśmy chodzić z córcią jak osiągnęła wiek pół roku – zapobiegawczo – ale stwierdzamy, że spokojnie moglibyśmy zacząć „pływać” już w wieku 3 miesięcy – od kiedy dziecko zaczęło mocniej kontaktować. Wcześniej właściwie nie widzę sensu, aby chodzić na basen z takim bobasem – subiektywnie rzekłbym nawet głupota no chyba, że ktoś chce wychować Michaela Phelpsa – ale to pewnie będzie wynikało bardziej z niespełnionych zakusów samego rodzica.

Jaki basen wybrać dla dziecka

Warunek konieczny – woda nie powinna być chlorowana, bo jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko dostanie wysypki, a dodając do tego jeszcze wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko się trochę opije wody na basenie to i ból brzucha mniej lub bardziej poważny może się pojawić, szkoda narażać dziecko i siebie na dodatkowy stres, szczególnie, że przed Tobą cała masa wyzwań, które będą Cię trochę zdrowia kosztowały. Dlatego zdecydowanie polecam wybrać basen z wodą jonizowaną i to najlepiej, żeby w obiekcie do którego zamierzasz się wybrać ze swoim dzieckiem był basen dedykowany dla takich bobasów – wcale nie oznacza, że głębokość wody będzie miała 30 cm – wręcz przeciwnie w najgorszym wypadku będziesz miał ją do pasa.

pierwsze wyjscie na basen z dzieckiem

Baby Girl Swimming Family Underwater Water

Jak zachęcić małe dziecko do pływania

Generalnie to co istotne to fakt, żeby dziecko jednak się nie bało i żeby patrzyć na jego reakcję, na pewno warto zachęcać do tego aby dłońmi uderzało w taflę wody. Wówczas lepiej będzie się oswajało z wodą ochlapując się przy tym. Właściwie jak to „ćwiczenie” przez Twojego małego szkraba zostanie opanowane to będzie czerpał sporo przyjemności z tego niemniej od razu przestrzegam reperkusje tego odczujesz już podczas pierwszej kąpieli w wanience w domu. Jeżeli kąpiesz w innym pomieszczeniu niż łazienka to rekomenduję,  żebyś spróbował w jakiś sposób zabezpieczyć ścianę czy inny sprzęt elektroniczny, który znajduje się w sąsiedztwie bo może ulec uszkodzeniu – pod wpływem ilości wody wydostającej się z wanienki.

Jeżeli dziecko bardzo się boi i mimo kilku podejść basenowych kończy się straszliwym płaczem dziecka, to warto jednak zaniechać na kilka tygodni kąpielowe wojaże i podjąć próbę po czasie – stopniowo przyzwyczajając dziecko do kąpieli w coraz to większych zbiornikach czyli od wanienki przez wannę (najpierw z Wami) później samo z Waszą asekuracją naturalnie, aż po kolejną próbę na basenie – zdecydowanie powinno pomóc. To co jeszcze polecam to przyzwyczajać dziecko polewając wodą z kubeczka na główkę, wówczas trochę poleci do oczu i dziecko zacznie się dostosowywać do tej nowe sytuacji.

Co do samych „ćwiczeń” i zabaw dla bobasów na basenie jakie można zastosować aby uatrakcyjnić dziecku zabawę to polecam przejrzeć youtube, bo raczej nie ma sensu abym Tobie słownie to opisywał.

Co jest Ci potrzebne na basenie, gdy idziesz z dzieckiem

Aha no i prawie bym zapomniał o 2 istotnych kwestiach:

  1. Koniecznie kup dziecku swimmersy – czyli dedykowane pieluchy na basen.
  2. Weźcie jednak mamusię na pierwsza 2, 3 baseny żeby pomogła Wam organizacyjnie w temacie osuszenia się przebrania/ubrania – to jest naprawdę wymagający element. Pamiętajmy, że dziecko mokre to dziecko śliskie.

dziecko na basenie

Życzę Tobie i Twojemu dziecku udanych, pełnych wrażeń i przede wszystkim bezpiecznych zabaw na basenie. Można by rzecz „samo zdrowie” – jeśli tylko jest stosowane z głową!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s